Verimli Çalışma

VERİMLİ ÇALIŞMANIN SIRLARI

30 yılını  eğitim sektöründe çalışarak geçirmiş biri olarak bir çok öğrenci ile tanışma fırsatı yakaladım. Birçok öğrencinin  çalıştığı halde yeteri kadar başarılı olmaması, çalıştığı konuları kısa zamanda unuttukları, çalışırken yeteri kadar motive olmadıkları gibi sorunları  vardır.

Hepsinin sorunlarının çözüm noktası aslın da aynıdır. Verimli çalışmayı bilmemeleri.

Aslında bu konu kişiden kişiye değişiklikler gösterse de ana temalarda aslında aynıdır.

Verimli çalışmanın başlangıç noktası öğrencinin bir hedefinin olmasıdır

Neyi neden yaptığını bilmeyen bir öğrenci çalıştığın dan verim alamaz. İlk önce her öğrencinin kısa vadeli orta vadeli ve uzuzn vadeli hedefleri olmalı.

Bu hedefler birbirini tamamlamalı ve gerçekten kendi istekleri olmalı başkasının bir özencini ya da isteğini gerçekleştirmek o kişinin hedefi olmaz.

Hedefler çok zor ya da kolay olmamalı. Zor hedef öğrenciyi umutsuzluğa iter kolay hedef de öğrenciyi geliştirmez.

Hedefi olan bir öğrenci hedefine nasıl ve ne zaman ulaşacağını mutlaka planlamalı.

Başarılı olmanın en önemli basamakların dan biri planlı çalışmaktır. Plansız yapılan çalışmalarla  hedefe ulaşması genellikle zordur.

Zaman yönetimi de çalışmanın verimi için önemlidir. İki saat hiç aralıksız çalışma yerine 50 dakika çalışıp 10 dakika mola vermek çok daha verimi arttırır.

Her gün çalışılacak aynı saatlerde olması motivasyonu daha çok arttıracaktır.

Ders çalışmaya oturduğumuz da hangi derse ve hangi konuya çalışmaya kara vererek başlarsak zihnimizi çok daha verimli  kullanabiliriz.

Çalışma ortamımızı sık sık havalandırmak oksijeni bol bir ortamda çalışmak önemlidir. Çünkü beynimiz vücudumuza aldığımız oksijenin %25 ini kullanır

Çalışma ortamında bizim dikkatimizi  dağıtacak her şeyden uzak olmalıdır.Televizyon seyrederek ya da sık sık cep telefonumuzdaki mesajlara bakarak dikkatimizi derse yöneltemeyiz.

Her insandaki beyin kapasitesi aynıdır. Ancak olumsuz düşünceler, kaygılar çalışmamız önüne konan duvarlardır.Ben bu dersi anlamıyorum, kafam almıyor, yapamıyorum gibi olumsuz cümleler yerine, bu dersi nasıl yapabilirim, düzenli çalışırsam yapabilirim gibi olumlu cümleler başarının kapılarını açar.

Her dersin çalışma tekniği birbirinden farklıdır. Örneğin sayısal dersler konuyla ilgili ne kadar alıştırma yapılırsa o kadar iyi anlaşılır. Ancak sözel dersler de yapılacak alıştırmaların öncesinde konu mutlaka okunması ve konuyla ilgili kısa notlar tutulması konuların kavranması için daha etkilidir.

Ders konularına uygun olarak kullanacağımız ders araç gereçleri (çeşitli görseller,haritalar vb) konuları çok daha kavramamızı sağlayacaktır.

Çalıştığımız dersleri belli aralıklarla tekrar etmediğimiz de çok doğal olarak bir süre sonra unuturuz. Bu nedenle sürekli başa dönmek zorunda kalırız. Buda fazlasıyla zamanımızı alır. Aslında düzenli olarak geçmiş konuları kısa kısa tekrar etsek, konular unutulmaz bizde sürekli başa dönmek zorunda kalmayız. Konuların tekrar edildiğinde bilgiler her zaman taze kalır. Sınavlara her zaman hazır oluruz sınav geceleri, birikmiş bir çok bilgiyi çalışmak eziyetinden kurtulur, sınavlar korkulu rüyamız olmaktan çıkar.

Çalışma yöntemleri bilindiğinde, başarmamak için hiçbir neden yoktur.ancak bütün bunları belli bir süre değil sürekli uygulamalıyız.

Mermeri delen, suyun gücü değil sürekliliğidir.

Emek ne kadar büyük olursa başarı da o kadar büyük olur ancak bu konuda hemen sonuç almak o kadar kolay değildir.

Başarı için biraz sabır ve yılmadan çalışmak gerekir.

Öğrenci koçluğu sertifika programımız hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.