Test Çözme

TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

Ülkemizde sınavlar her öğrencinin korkulu rüyasıdır. Çünkü aylarca yapılan çalışmaların sadece 2-3 saatte girecekleri sınavlarla sonuçlarının alınıyor olması ve bu sonuçların onları istediği okullarda, okumalarının anahtarı olması olayın önemini bir kat daha arttırmaktadır.

Türkiye’de bu önemli sınavların hepsi test olarak yapılmaktadır. Test sorularını belli tekniklerde çözülmesi bu sınavlarda öğrenci başarısını arttırmaktadır. Şimdi bu tekniklerin neler olduğunu öğrenelim.

 – Test sorularını çözmeden önce mutlaka test soruların olduğu konuları iyice anlamalısınız. Öğrenilmiş bir konudan yapılan test çalışması konuların pekişmesini sağlayacaktır.

 –  Test sorularını çözerken mutlaka zaman tutun böylelikle bir soruyu ne kadar zamanda çözebileceğinizi gömüş olursunuz böylelikle sınavlarda süreyi iyi bir şekilde planlarsınız.

  – Test esnasında çözemediğiniz soruların mutlaka daha sonra nasıl çözüldüğünü öğrenin

    -Bir soruyu iki kere okudunuz ve anlamadıysanız soruyu daire içine alın soruyu çözmede ısrarlı davranmak sınav süresi için de çözebileceğiniz soruları görmemenize neden olur.

    -Uzun olan sorularda soruları bölümlere ayırın her bölümü anladıktan sonra diğer bölüme geçin.

    -Soruların şıklarının tamamını mutlaka okuyun bazen il cevaptır dediğimiz şık sorunun en önemli çeldirici şıkkı olabilir.

     -ilk tahmin ettiğiniz soruları değiştirmek istediğinizde işaretleyeceğiniz şıkkın, doğru olduğuna emin olun. Doğruluğuna emin değilseniz işaretlediğiniz şıkkı değiştirmeyin.

      -Doğru çözdüğünüze emin olmadığınız soruları halka içine alın kalan sürede tekrar çözümünü kontrol edin.

      -Her öğrenci her soruyu çözemez,  çözemediğiniz sorular için çok üzülmeyin çözebileceğiniz sorulara odaklanın. Girdiğiniz sınav ara deneme sınavı ise mutlaka çözemediğiniz soruların çözümlerini öğrenin.

        -Paragraf sorularını uzun olması gözünüzü korkutmasın. Bu tür sorularda cevap genellikle paragrafın içinde gizlenmiştir. O yüzden bu tür sorularda paragrafı okumadan önce soruyu okuyun sonra paragrafı okuyun bu cevabı daha önce bulmanızı sağlayacaktır

         -Paragraf sorularında şıkları okurken ilk önce kesinlikle yanlış olduğunu düşündüğünüz sıkları eleyin. Böylelikle doğru olduğunu düşündüğünüz şıkları daha iyi düşünür cevabı rahatlıkla bulabilirsiniz.

         -Sayısal soruları çözerken işlemleri mutlaka yazarak yapmalısınız. Akıldan yapılan işlemler de hata yapılabilir ve bu hatalar kontrollerde fark edilmeyebilir.

      -Soruları okurken sorunun bizden ne istediğinin altını çizin. Buradaki olumsuzluk eklerine dikkat edin. Bu bölümleri cevabı bulduktan sonra tekrar okuyun ve şıkkı işaretleyin.

Test çözmek, egzersiz gibidir her gün düzenli yapıldıkça başarı artar. Bir gün test çözmeye ara verilmesi motivasyonunuzu azaltacaktır. Her gün düzenli ve aynı saatte yapılan çalışmalar çok daha iyi sonuçlar almamıza sebep olacaktır

İstediğimiz okulda okumak için başarılı olmak zorunda olduğumuz, sınavlardan istediğimiz sonuçları alabilmek için, test çözmede bize kolaylık sağlayacak bu teknikleri iyi bilmeliyiz. Böylelikle emeklerimizin karşılığını daha rahat alabiliriz.

Öğrenci koçluğu sertifika programımız hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.