TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

Her test sorusunun çözüm yöntemleri birbirinden farklıdır. Test sorularında başarılı olmanın en önemli yolu soru tiplerini tanımaktır. Bunun için bol soru çözmek soru tiplerinin tanınması için önemlidir.

Sınavlar sırasında turlama tekniği bize zamanımızı daha doğru kullanmamızı sağlar. İlk önce yapabildiğimiz sorulardan başlamak hem moral olarak bize iyi gelecektir hem de çözebileceğimiz soruları  zamanımız yetmediği için çözememe gibi bir sorun yaşamamış oluruz.

Her soruyu önyargısız okumalıyız bazen çok kolay olarak adlandırdığımız sorularda çok basit hatalar yapabiliriz ya da çok zor olarak gördüğümüz bir soruyu kolayca çözebiliriz. Bu nedenle her soruyu eş değerde önemsememiz doğru çözümler için önemlidir.

Hiçbir soruyu uzun zaman ayırmamız zamanı kötü kullanmamıza sebep olacaktır. Bu nedenle soruları çözerken mutlaka zamanı da kontrol etmemiz gerekir.

Her öğrencinin favori test listesi farklıdır. Gireceğimiz deneme sınavların da bu listemizi oluşturmalıyız. Bu listeyi hazırlarken en başarılı olduğumuz dersle başlamak zaman kaybını önleyecek soruları çözmede kendimize güvenimiz artacaktır.

TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ
TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

Bir soruyu ilk kez okuduğumuzda anlamamışsak soruyu bir kere daha dikkatlice okumalı ancak yine anlamamışsak bu soruyu daire içine alarak soruların tamamını bitirdikten sonra tekrar yapamadığımız sorulara dönebiliriz.

Sözel sorularda  soruyu okuyarak başlamak sorunun daha kolay çözülmesini sağlar.ayrıca mutlaka bütün şıkları okunması bize ilk doğru gelen şıkkı işaretlemek yanlış yapmamıza sebep olur. O yüzden soruları çözerken ön yargısız okumalı elediğimiz şıkların yanına işaret koyarak onları elemeliyiz doğru olabilecek şıkka karar vermediysek soruyu bir kere daha okuyup kara vermeliyiz.

Yine sözel sorulardaki olumsuzluk eklerine dikkat etmeliyiz bu tip sorularda dikkat çekmek için altını çizebilir yada dikkatimizi çekecek bir işaret koyarak bu sorularda yanlış yapmayı engelleyebiliriz

Sayısal sorularda dikkatlice okumalı mutlaka işlemleri yazarak yapmalıyız. İşlemleri yaparken dikkatli olmalı özellikle hatalar çok basit dört işlemde yapılmaktadır. Bazen basit bir toplama  çıkarma yada çarpma hatası soruyu yanlış çözmemize sebep olabilir. O yüzden işlemleri yazmamız bu hataları yapmamızı engeller.

Şekil olan sorularda şeklin çizilmesi veya şekil üzerindeki işaretler çözümü çok daha kolaylaştıracaktır.

Yapamadığınız soruların boş bırakılması yanlış larla doğrularınızın gitmesini engelleyecektir.sonucundan emin olmadığınız soruları işaretlemek yanlış yapmamıza sebep olabilir.

Sınav sırasında sorulardaki konsantrasyonumuz artması için nefesimizi belli bir süre tutmak konsantrasyonumuzu arttıracaktır.

Test çözerken mutla zaman tutmalıyız böylelikle sınavda da süreyi kontrol etmemize neden olacaktır. Hangi bölümdeki test sorularını ne kadar sürede çözdüğümüzü bilmek sınavlarda süre sıkıntımızı yok edecektir.

Sınav sırasında stresimizi kontrol edememek sınavımızın iyi geçmemesine neden olacaktır.sınav öncesinde stresimizi kontrol edebileceğimiz egzersizler yapmak soruları daha rahat çözmemizi sağlar.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.