TEST ÇÖZERKEN ZAMANI VERİMLİ KULLANMA

Testi iyi çözmek için sadece doğruları bilmek yeterli değildir. Verilen zaman dilimi içinde bu doğruları bulmanız gerekir. Bu nedenle her bir soruya ne kadar zaman harcamanız gerektiği baştan planlanmalıdır.Bunun için öncesinde ki çalışmalarımız sırasında mutlaka zaman tutulmalı bir soruya ne kadar zaman harcadığımızı bilmeliyiz. Okuma hızımız düşük ise bu konuda hızlı okuma çalışmaları yaparak okumamızı hızlandırabiliriz.

Yapacağımız tekrarlar çok soru çözmek soru tiplerini tanımamızı ve kolaylıkla çözmemizi sağlar.

  • Çok sorulu testlerde “Turlu Soru Çözme Yöntemi” bilinen soruların çözümünü hızlandırır. Bilinmeyen sorularla zaman kaybını önler. Aynı zamanda zorluk derecesi biraz yüksek olan sorulara bakmayı ve bu sorular için daha fazla zaman kullanımını  sağlar.  Test sorularında yaptığımız soruların sayısı çok önemlidir. Yapamadığımız sorularla fazla zaman kaybetmek yapabileceğimiz soruları görmeden sınavın süresinin bitmesine neden olur. Bu da sınavdan istediğimiz sonucu almamıza neden olur.turlama tekniği ile önce kolaylıkla yapabileceğimiz soruları yaparak bizi oyalayacak veya yapamayacağımız soruları tespit etmemize yardımcı olur.
  • Zaman kazanmak için soru metni ve kökünü okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanılgılara düşürebilir. Bu şekilde aceleci davranmak çok fazla hata yapmamızı neden olur. O yüzden sakin sakin okumalı konsantrasyonumuzu bozmadan sadece soruya odaklanmalıyız.
  • Soruları okurken hızınızı kesecek davranışlar olabilir. Örneğin sesli okuma alışkanlığı, dudak kıpırdatarak okumaya çalışmak, okunan her ifadenin altını çizmek gibi. Hızlı okuma tekniklerini kullanmalı ve sınav öncesi okuma egzersizleri ile okuma hızınızı artırmalısınız.
  • Sınavda zaman kullanımını en fazla zora sokan bildiklerimiz ve bilmediklerimiz değil, biraz bildiğimiz ya da tereddüt ettiğimiz sorulardır. Bu nedenle soru ile inatlaşmak “bu soruyu çözmezsem ölürüm” mantığı bu testin sonunda hüsrana  uğrama riskini arttırır.  Bir soruyla fazla inatlaşmak soruyu tekrara tekrara okumak veya soruyu uzun uzun çözmeye çalışmak zamanı  verimli kullanmamızı sağlar. Bu nedenle ik kere anlayamadığımız soruları daha sonraya bırakmamız diğer sorulara geçmemiz bütün soruları görme imkanı sağlar.

Yapacağımız test çalışmaların da sınavlarda ki soru çözme stretejimizi geliştirmeli hangi bölümden başlayacağımızı ve daha sonra hangi bölüme geçeceğimizi önceden tespit etmek sınavda ki başarımızı arttırır.zamanımızı daha iyi kullanmamızı sağlar.her bölüme ayıracağımız zamanı belirleyerek bu zamanı kontrol etmek sınavda zaman yetmeme sorunumuzu çözer.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.