TEMSİL SİSTEMLERİNE GÖRE ÖĞRENME

Temsil sistemleri NLP nin en önemli konusudur.  her bireyin bilgiyi alması ve algılaması birbirinden farklıdır.  Bir konuyu anlama  ve anlatma yöntemi kendi algılamasına göre farklılıklar göstermektedir.  Peki nedir temsil sistemleri ve buna göre öğrenciler nasıl öğrenmeyi daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Temsil sistemleri;

Bizler dış dünyayı beş duyumuz sayesinde algılıyoruz.  Görüyoruz, Duyuyoruz, Kokluyoruz, Tadıyoruz, Hissediyoruz. Her birey dış dünyadan gelen iletileri farklı algılar yani temsil eder.temsil sistemleri bizim dilimiz gibidir. Temsil sistemleri bilgiyi beynimizde nasıl adlandırdığımızı tespit etmemizi sağlar. Bizler Temsil Sistemlerini kullanarak bilgileri alırız, kodlarız, hatırlarız, kurgularız. 5 duyumuz ile algılayarak zihnime aldığımız her bilginin aynı zamanda iç dünyamız da da bir karşılığı bulunmaktadır. Bizler bir şeyleri hatırlayabiliriz. Yada yine bir şeyleri zihnimizde canlandırarak hayal ederiz.

Geçmişte yaşadığımız olayları hatırlarken yine temsil sistemlerimize göre hatırlarız. Bütün temsil sistemlerinin hepsi her bireyde  vardır ancak bir tanesi diğerlerine göre daha ağırlıkta olur.  Çevremizde iletişim içinde olduğumuz kişilerin temsil sistemlerini bilmemiz onlarla daha iyi iletişim kurmamızı sağlar ve onları daha iyi anlamamızı sağlar. Temsil sistemlerini bilmek bizim daha iyi iletişim kurmanın yanında  öğrenmemiz gereken bilgileri kolay ve kalıcı olarak öğrenmemizi sağlar.

Bir insanın doğumundan üç ay içinde oluşmaya başladığı düşünülmektedir.

Temsil sistemlerinin detayları;

Görsel sistem:  görsel insanlar genellikle dik duruşları ile dikkat çekerler. Başları ve vücutları dik durur. Dik olarak oturur veya ayakta dururlar. Gözleri yukarı doğru bakar. Ciğerlerinin üst kısmından nefes alıp verirler.genellikle bir şeyi anlatırken görsel ifadeler kullanırlar. Sandalye de otururken öne doğru oturur sanki hemen ayağa kalkacak gibi dururlar.  Düzenli tertipli ve giyimlerine aşırı özen gösterirler renk uyumuna çok dikkat ederler. Resimleri görerek ezberlerler.  Sesten rahatsız olmazlar. Öğrenecekleri bilgi görselleştirildiğinde konuyu çok daha iyi anlarlar. Ders çalışırken düzenli bir ortamda çalışmak onlarda verimi arttırır. Günlük olarak planlı çalışırlar.  Düzenli bir hayat tarzı onları mutlu eder.  Bu nedenle meslek seçimlerinde bu yönlerini dikkate almaları mesleklerinde başarılı olmalarını sağlayacaktır.

İşitsel sistem: işitsel insanların gözleri yanlara doğru bakar. Göğsün orta kısmından nefes alırlar. Kendi kendilerine konuşur gürültüden hemen rahatsız olurlar. Dinleyerek öğrenirler . ders çalışırken sesli tekrarlar konuyu daha iyi anlamalarını sağlar. Müzik dinlemekten çok hoşlanırlar.  Konuşmaları yüksek sesle  belli bir ritimde olur. Bir şeyler anlatmak istediklerinde işitsel ifadeler kullanırlar.  Genellikle hareketleri yavaştır. Ders çalışırken            sözsüz müzik dinlenmesi çalışmalarında verimi arttırır.  Çalışmaları konusunda övgü almaktan hoşlanırlar.

Dokunsal sistem: dokunsal insanlar ciğerlerinin alt kısımlarından nefes alırlar. Gözleri aşağıya doğru bakar. Bir şey anlatırken jest ve mimik çok kullanırlar. Öğrenmeleri için öğrendiklerini uygulamaları çok önemlidir. Öğrenirken not tutarlar. Deney yapmayı çok severler. İfadeleri genellikle hissettikleri şeklindedir. Fiziksel ödüllerden hoşlanırlar. 

Görsel ifadelere örnekler:

Gözüme karanlık göründü

Onunla göz göze geldik

Bu olay hakkında net bir görüşe sahip değilim

Olayı anlayamadım hiç net değil

İşitsel ifadeler:

Hayatı vızır vızır yaşamak

Şıkır  şıkır su akıyor

Kulağıma çok güzel bir melodi geldi

Çığlık çığlığa şarkı söylütor

Görsel ifadeler:

Yüreğim acıdı

Çok yumuşak kalpli

Pamuk gibi elleri var

Tüm hücrelerimde hissettim

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.