SINAV STRESİ

Sınavlar hepimizin hayatının bir bölümünün vazgeçilmez engelleri. Çoğumuz sınavların kalkması hiç olmaması için dua etmişizdir. Türkiye’de uzun bir müddet bu dua kabul olmayacak gibi görünüyor. O yüzden sınav gerçeğini kabul edip onları daha sevimli hale getirmeye çalışalım.

Asla sevimli olamayacaklarında kararlıysanız en azından sınav stresini kontrol altına alabiliriz. Tabii bunu nasıl yapalım?

İlk önce bu soruyu cevaplamadan önce sınav stresi nasıl olur bunun üzerin de duralım.

Sınav sırasında  sınavın sonucu hakkında duyulan endişe ve korkudan dolayı, öğrenilen bilgilere ulaşılamaması sınav stresidir. Sınavda duyduğumuz kaygıdan dolayı öğrendiğimiz bilgileri  rahat kullanamayız. Bu da sınavımızın istediğimiz gibi geçmemesine neden olur. Daha sonrasında da sınavlar kabusumuz haline gelir.

Beynimiz bir uyarı aldığın da ilk önce ilkel beyin denilen kısma gelir bu kısım insan hayatı için önemli olan uyarıları dikkate alır. İsminden de anlaşılacağı gibi yaşamın sürdürülebilmesi için yapılan yeme tehlike anın da kaçma gibi eylemleri kontrol eder. Örneğin aniden bir patlama sesine verdiğimiz tepki bu kısım tarafın dan yönetilir.

Yaşadığımız durum içinde eğer hayatımızı etkileyecek bir durum söz konusu değilse uyarı duygusal beyne gider burada duygularımız hissettiklerimiz vardır.sonrasında ise olayları daha iyi değerlendirebildiğimiz entelektüel beyine geçer.Bütün kazandığımız bilgi ve beceriler burada yer alıyor.

Bu olayı bir de örnek üzerin den anlatırsak şöyle bir örnek iyi olur sanırım.

Anne mutfakta yemek yapmaktadır o sırada çok şiddetli bir patlama olur anne hızla bahçeye çıkar ancak bahçeye çıktıktan sonra içeride uyuyan çocuğunu olduğunu hatırlar.

Annenin patlama sesin den sonra hemen kendi yaşamını güvence altına alması ilkel beyin tepkisidir.Bu esnada tek düşünülen hayatın devam etmesi için yapılanlardır. O anda detaylı düşünülmez. Ancak kendini güvence altına aldıktan sonra daha detaylı düşünebilmiş içeride uyuyan çocuğu aklına gelmiştir.

Sınavlarda hayatımızı tehdit eden bir olay yaşamayız. O nedenle direk duygusal beyinle düşünürüz buradaki korku ve kaygılarımız çok yoğun olduğun da entelektüel beyindeki bilgilerimize ulaşamayız. Bu da sınavın istediğimiz gibi geçmemesine neden olur.

Sınav sırasın da stresimizi kontrol altına alabilmek için mutlaka öncesin de stresimizi kontrol edebileceğimiz çalışmalar yapmalıyız.

Bunların en başın da çalışmalarımızı planlı ve kendimizi bu konuda yeterli düzeyde görebileceğimiz düzeye getirmeliyiz.. Çalışmanın yerine geçebilecek mucizevi bir yiyecek ilaç yada egzersiz maalesef yoktur. Çalışma yeterli düzeyde yapıldığın da kendimizin başaracağına olan güven fazlalaşacaktır.

Yeterince çalışılsa da yine de acaba başarabilecek miyim ya olmasa gibi duygulardan kurtulamayız

Duygularımızı kontrol altına alabilmenin en kolay yolu nefes egzersizleridir. Nefes egzersizleri vücudu rahatlatır gevşemesini sağlar. Vücutta daha fazla oksijen yakılmasın dan dolayı, öğrenme sırasın da beyin de meydana gelen protein bağlarının kurulmasını sağlar.

Doğru nefes almak nasıl olur?

Doğru nefes alma da ciğerlerin tamamı oksijenle dolar. Sağ elinizin avuç içini karnınıza koyun sol elinizi de göğsünüze koyun. Nefes alırken sağ eliniz hareket ediyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir. Nefes alırken 4 e kadar sayıp nefesimizi alalım aynı süre nefesimizi içimizde tutalım sonrasın da ise aynı sürede yada daha uzun bir sürede nefesimizi yavaşça verelim. Bu egzersizi gün de sadece 10 dakika yaptığımız da vücudumuzun gevşediğini ve stresimizin azaldığını görürsünüz. Düzenli yapıldığında sadece stresimiz  kontrol altına almakla kalmayıp kendimizi daha dinç hissetmemize ve algı gücümüzün iyileşmesine sebep olur.

Nefes egzersizlerini stres anın da rahatlamamızı sağlayıp sorulara daha çok odaklanmamızı sağlar.sınavlar da bilgilerimizi kullanmamız kolaylaşır. Daha iyi odaklanabildiğimiz için sorularda dikkatsiz hatalar yapmamız azalacaktır. Sınavda çalışmamızın karşılığını daha iyi alabileceğimizi göreceksiniz.