SINAV EBEVEYN KOÇLUĞU

Sınav yıllarında, öğrencilerin ailelerinden aldıkları destek onlara güç verir.

Onları doğru yönlendirebilmeleri motivasyonlarını desteklemeleri için söyleyecekleri söz ya da davranışlar çok önemlidir. Yapacakları yanlış davranışlar veya  söyleyecekleri yanlış bir söz öğrencinin kaygı ve stres seviyesini yükseltir. Zaten zor olan sınav senesini, daha zor geçirilmesini sağlar. Bu sorunu
bu işin içinde olanlar dahi yaşayabilmektedir. Çocuğunuzu başkasının gözü ile görebilmek konuyla ilgili çözüm yollarını uzman bir kişi ile tekrar
değerlendirmek sorunları daha hızlı çözülebilmesini sağlar.

Sınav ebeveyn koçluğu

Sınav yılında anne ve babalara tavsiyelerimizi şöyle sıralayabiliriz.

Çocuğunuz ne kadar zeki olursa olsun başarma isteği yoksa verimli ve etkili bir biçimde çalışamaz .Neden çalıştığını bilmesi ve bunu kendi istemesi onun başarısı için çok önemlidir.

Başarısını
her zaman takdir edin. Onu başkaları ile kıyaslamayın kıyaslamak onu red etmektir. Ona bir örnek vermeniz gerekiyorsa başkalarının başarılarından değil
çocuğunuzun kendi başarıların dan örnek verin. Kendi başarılarının farkına varmak başarma isteğini arttıracaktır bu seferde başarabilirim düşüncesini geliştirecektir.

Uzun uzun nasihatlar çekmek onun için çok sıkıcı olur. Daha çok onun kendini anlamasını sağlayın. Sorunlarını küçümsemeden dinleyin ve birlikte çözümler üretin.

Sınava çok anlam yüklemeyin. Onu sevdiğinizi ve sizin için değerli olduğunu söyleyin. Ona olan sevginizin  sınav sonucu ile değişmeyeceğini sınavda başarılı olmasının onun hayatında  sonuçları olacağını belirtin.

Koyduğunuz kurallarda tutarlı olun. Çalışma zamanları ve planlamasını onu sıkmadan takip edin. Onu cezalandırmak ona bir çok şeyi yasaklamak sınav senesi diye aşırı disiplinli davranmak onu bıktırır çeşitli psikolojik sorunlara yol açar.

Onlara daha çok zaman ayırın sizin her zaman yanlarında olduğunuzu bilmek, kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Neden böyle oldu neden çalışmıyorsun, gibi sorular yerine, nasıl daha iyi yapabilirsin nasıl bir çalışma seni istediğin hedefe ulaştırır gibi sorular sorun. Bu sorular kendilerini geliştirmeye yardımcı olur.

 

Sınav ebeveyn koçluğu hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.