Bundan otuz sene önce sınav ebe beyini olmaktan bahsedilse  bize ne tepki verilirdi acaba ? Tabii ilk başta neden bahsettiğimiz anlaşılırmıy dı ? Beyin ile ilgili bir yemek olabileceğini düşünenler bile olurdu sanırım.

 2002 yılında Manisa nın Baklacı köyünde bir veli  toplantısın da velilerden test kitabı almalarını istemiştim “ Test kitabının ne işe yarayacağını” soran velim vardı   .Şu an artık bu soruyu soracak veli kalmamıştır sanırım. Hatta şu an veliler daha hevesli çocuklarına test kitabı almaya .Bıraksalar çocuğun yerine çözer bile. Aman çocuğumuzun sınavı iyi geçsin.

Çoğum sınavı kazansın da ben başka bir şey istemem diyenleri duyar gibiyim.

Diyeceksiniz ki ne yapalım sistem bu şekilde. Doğru sistemi değiştiremeyiz. Ancak çözüm bu sebepten kullanılan depresyon ilaçlarına da gitmemeli.

Bu  konuda otuz yıllık eğitim tecrübeme dayanarak naçizane birkaç tavsiye vermek istiyorum.

İlk önce çocuğunuzun sınava girmesini kabullenmekle başlayabilirsiniz. Mesala bu olayı fazla içselleştirmek çocuğunuzun başarısını kendi başarınız olarak görmekten vazgeçin. Bu sınavı çocuğunuzun girip başaracağı bu konuda sadece sizin ona destek olabileceğinizi unutmayın. Çocuğunuzla birlikte sınava bir anlam vermelisiniz. Çocuğunuzun hedefleri olmalı sizin değil.

Her insan emeğinin takdir edilmesini ister .Onun elinden gelen gayreti göstermesine yardımcı olun ve takdir edin. Sınavda başarılı olmasa da sizin gözünüz deki değerinin azalmayacağını sık sık hatırlatın.Etrafınız da ki kişilerin düşüncelerine göre çocuğunuzu yargılamayın Onları kıyaslamayın . Bunlar çocuğunuzla kendinizin arasına duvar örmekten başka hiçbir işe yaramaz.Ona baskı kurmanız işleri daha karmaşık hale getirir .

Tüm anne ve babalara ilk önce bir anne öğretmen ve eğitim koçu olarak sesleniyorum .Kendinizi bu kadar strese sokmayın siz sadece çocuğunuza destek olun sınava hazırlanmaın onun sorumluluğu olduğunu hatırlatın Siz sadece onun yanın da olun için deki gücü gösterebileceği yeteneklerini sergileyebileceği ortamlar sunun ona yol açın inanaın her şey daha güzel ve kolay olucak