SINAV BAŞARISI

Ogün hiç uyuyamamıştım. o yüzden uzun bir gece olmuştu.  Sabah kızımın yanına gittiğimde, onun uyanmış olduğunu gördüm. O gün sınav günüydü. Aslında ben sanırım kızımdan daha heyecanlıydım. Heyecanımı belli etmemek için, deli bir gayret içindeydim. Saçma sapan konuşuyor, yapmacıkta olsa gülmeye çalışıyordum. Aslında o an halimi bir kamara ile çekseydim, sonra bu halime epey gülerdim herhalde.

Kızım ise çok konuşmuyordu, belki oda heyecanını böyle yatıştırıyordu. Bazen yapmaya çalıştığım, saçma espirilere zoraki de olsa gülüyordu. Zorda olsa kahvaltı yaptık. Ağzımda lokmalar büyüdü, zevksiz bir kahvaltıda olsa kızımın yapması, için kendimi zorladım. Çünkü birazdan, 3 saat sürecek üniversite sınavına girecek.  Sınava daha iyi odaklanması için bir şeyler yemesi gerekiyordu.

Kahvaltı sonrası sınava gireceğimiz, okula gitmek için yola çıktık. Bir gün önce 5 dakikada gittiğimiz, okula trafikten dolayı yarım saatte gidebildik. Zaten gerginiz birde trafik gerçekten çok canımı sıkmıştı.

Zorda olsa okula varmıştık. Etrafımızda ki herkes çok gergindi. Aileler çocuklardan daha telaşlı görünüyordu. Bu manzarayı görünce biraz rahatladım, tek ben değildim. Bu kadar heyecanlı olan. Annelerin bazıları bir kenara oturmuş, kiminin elinde Yasin kitapları kiminin elinde tesbih, dua etmeye başlamışlardı bile. Genelde dualar hep aynıydı çocuğumun sınavı iyi geçsin.

SINAV BAŞARISI
SINAV BAŞARISI

Sonunda öğrencileri sınava almaya başladılar.  Kızımda sıraya girdi okula girinceye kadar onu takip ettim, sonrasında bir ağaç altı buldum, oturdum. Zaten bacaklarım beni taşımıyordu. Kelimenin tam anlamıyla göçmüştüm. Kızım sınava girince, artık güçlü görünmeme de  gerek kalmamıştı. Bir süre öylece orada oturdum, boş gözlerle etrafı izledim. Nasıl geçecekti şu 3 saat. Bir müddet sonra sıkılmaya başladım. Sanki saatlerdir, burada bekliyordum, oysa daha sınav başlayalı sadece  bir saat olmuştu. Daha iki saat daha vardı. İçimde gideremediğim, bir sıkıntı. Hiçbir yere sığamıyordum.

Sonunda zorda olsa, tam iki buçuk saat geçti. Bazı öğrenciler sınavdan çıkmaya başladı. Çoğu sınavın çok zor olduğunu söylüyordu. İçimdeki sıkıntı katlanarak artıyordu. Acaba kızım ne yapmıştı ? Ona da sorular zor mu gelmişti? Sınavı kötü geçerse, onu nasıl teselli edebilirim, diye plan bile kurdum. Ona ne diyebileceğimi düşündüm. Kendimce bir replik bile hazırladım.

Sınavı bitmesine sadece beş dakika kalmıştı. Bir çok öğrenci çıkmasına rağmen, kızım hala çıkmamıştı. Çocuğu çıkan veli okulu terk ediyor, ben gibi çok az veli kalmıştı okul bahçesinde.

Kızımı gördüm geliyordu. Ancak hiç iyi görünmüyordu. O an kapkara bir bulut çöktü üstüme. Yanıma geldiği gibi ağlamaya başladı. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Sınavı hiç istediği gibi geçmemişti. Az evvel hazırladığım, bütün teselli, sözleri aklımdan uçup gitmişti. Güçlü olmaya çalışsam da başaramıyordum. Bir türlü ona destek veremiyor teselli edemiyordum. Aslında nerden başlayacağımı bilmiyordum.

Sonunda kendimi toparladım. Ona şu soruları sordum:

Sen bu sınav için hazırlanırken elinden geleni yaptın mı?

Bu sorum karşısında ağlamayı biraz kesip,

Evet bilmiyor musun ne kadar çalıştım ama olmadı.

Tamam o zaman dedim sana ikinci sorumu soracağım.

Sınavda elinden geleni yaptın mı?

Evet yaptım, ama sorular çok zordu bazılarını yapamadım.

Bu cevap üzerine kızıma şunları dedim. Seni bu sınav için öncesinde, elinden geleni yapmışsın ve yine sınav anında da elinden geleni yapmışsın .

Sınav başarısı, sadece sıralamada ilk sıralarda olmayla olmaz. Eğer öncesinde, sınav için elinden geldiği kadar, çalışmışsan ve sınav anında da elinden geleni yapmışsan, ben seni başaramamış olarak kabul edemem. Sen benim gözümde başardın. Çünkü sorumluluklarını yerine getirdin. Yapmıyorum deyip, sınavı yarıda bırakmadın, süre doluncaya kadar soruları çözmek için uğraştın. Ben senden elinden geleni yapmanı istedim ve sende yaptın. Şimdi ben seni nasıl başarısız kabul edebilirim.

Bunu  üzerine bana baktı sanırım dediklerime oda katılmıştı. Okuldan çıktık bir şeyler yemeğe gittik.  Kendimizi biraz daha iyi hissediyorduk.

Sınav sonucu açıklanıncaya kadar, pek sınavdan bahsetmedik.

O sene, çoğu kişiye sınav çok zor gelmiş olsa gerek sıralamamız hiçte o kadar kötü gelmedi ve istediği üniversiteye kaydını yaptırmaya hak kazandı.

Halen daha kızım, bana sınav sonunda ona söylediklerimi hatırladığını ne zaman kendini başaramadığını düşünse o  zamana kadar bu işi nasıl yaptım yeterince emek harcadım mı diye düşündüğünü söyler.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.