SINAV ANINDA STRESİ KONTROL ALTINA ALMAK

Sınavlar hayatımızın vazgeçemediğimiz zorluklarıdır. Çoğu kez kaçmak istediğimiz ancak mutlaka hayatımızın bir bölümünde var olan gerçektir. Sınavı bu kadar zor yapan nedir sizce?

Neden hep sınavımızın kötü geçeceğini düşünür ve sınava girmeden endişeleniriz? 

Bu endişe bizde büyük bir gerginlik oluşturur.  Aslında  öncesinde yapacağımız nefes egzersizleri , kendimize güvenimizi sağlayacağımız çalışmalar yapmak ve düşünce yapımızı olumlu olarak  geliştirmek, bu stresi nispeten azaltsa da sınav sırasında yine de stres seviyemizi kontrol etmekte zorlanabiliriz.  Bu nedenle sınav anında gevşememizi ve rahatlamamızı sağlayacak çok kolay bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Sınav gününüz geldi ve sınavın olacağı salona gittiniz içiniz kıpır kıpır, sınav için elinizden geleni yaptığınızı düşünseniz de yine heyecanınızı dengeleyemiyorsunuz.  Sınav salonuna girip yerinize oturduğunuzda, sağ elinizi yumruk yapın ve beş derin nefes alın. Sadece nefesinize odaklanın başka bir şey düşünmemeye çalışın. Bu sizin heyecanınızı, dengeleyecek gevşemenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bunu her heyecanınız yükseldiğinde yapabilir, kısa zamanda olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Gerginlik, damarlarda daralmaya sebep olduğu için, hücrelere giden kan miktarında azalmaya neden olur.  Sınav stresi yaşayan, kişinin genel durumu budur. Bu da hücrelerin, yetersiz beslenmesine ve organların iyi çalışmamasına, özellikle zihinsel aktivasyonlarda, anlama düşünme ve kendini ifade etme yeteneklerine kaybına ve azalmasına sebep olur.

Soruları okuruz ama anlayamayız. İşte bunun sebebi heyecanımızı ve kaygılarımızı engelleyemememizdir. Gerginlik ve aşırı heyecan; böbrek üstü bezleri tarafından fazla miktarda üretilen, adranelin vasıtasıyla, protein zincirinin oluşumunu etkiler. Yani endişe ve korku, akıl yürütme ve soyut düşünme yönündeki, zihinsel faaliyetleri bozar.

Bu ise ancak diyafram nefesi ile dengelenir. Derin diyafram nefesleri ile gelen gevşeme, gerginliğin ve heyecanın ve buna bağlı olarak ortaya çıkan, korku ve endişenin  yarattığı kapasite azalmasını engeller. Sınav öncesi ve sınav sırasında alacağımız, diyafram nefesleri soruları daha iyi düşünmemize sebep olduğu gibi, sanki evde test çözüyormuşuz gibi, kendimizi rahat hissetmemizi sağlar. Öğrendiğimiz tüm bilgileri hatırlar süremizi daha verimli kullanır ve sınavımız çok daha iyi geçmesini sağlarız.

Geçen yıl çalıştığım bir öğrencim bana sınav sonrasında sınavda yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

Sınav salonuna girdiğimde çok heyecanlıydım sınav başladı ve ben hala kendime hakim olamıyordum, hatta sınavdan çıkmayı bile düşündüm. Ancak bu sene ikinci kez hazırlandığım ve üniversiteyi kazanmak çok istediğim için böyle bir şey yapmadım. Sonra sizin söyledikleriniz geldi aklıma. Sağ elimi yumruk yaptım derin derin nefesler aldım, sadece nefesimi düşündüm, yavaş yavaş sakinleştiğimi fark ettim beş altı dakika içinde kendimi çok daha iyi hissediyordum . Soruları çok daha rahat çözdüm ve sınavım çok iyi geçti.”

Şu an bu öğrencim Marmara Diş Hekimliğinde okuyor. Hayalleri gerçek oldu. Sınavda yaptığı nefes egzersizi ile heyecanını yenmiş sakinleşmeyi başarmıştı. 

Bütün öğrencilerin  hayallerinin gerçek olması dileğiyle.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.