Pandemi Döneminde Online Öğrenci Koçu

Koranavirüs süreci, birçok kesimin çeşitli problemler yaşamasına sebep olsa da bu durumdan en çok etkilenenler hiç şüphesiz ki öğrencilerdir. Pandemi döneminde online öğrenci koçu, bu dönemde problem yaşayan öğrencilere destek olan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği üzere çeşitli alanlarda destek veren koçlar, pek çok başlık altında değerlendirilebilmektedir. Özellikle bu dönemde ön plana çıkan online öğrenci koçları, dışarı çıkmanın oldukça tehlikeli olduğu bir dönemde hizmetlerini internet üzerinden verdiği için ön planda yer almaktadır. Peki öğrenci koçu hangi alanlarda hizmet vermektedir?

Öğrenciler, pandemi sürecinin mağdurlarından bir tanesi olduğu için özellikle onlar adına çeşitli destekleyici eğitimlerin düzenlenmesi oldukça önemlidir. Uzaktan eğitim ile hayatlarına devam eden ve uzaktan eğitimin bazı olumsuzluklarını derinden hisseden öğrenciler, bu süreçten en az hasar ile geçebilmek için bazı faaliyetler içerisinde olmak durumundadır.

Kendilerini mutlu edecek aktiviteler içerisinde olabilir, eğitimlerinin sekteye uğramaması için evde oldukları zamanları en iyi şekilde geçirebilir. Fakat bu noktada ebeveynlere de büyük bir sorumluluk düşmektedir. Çocuklarının kişilik oluşumlarını destekleyecek faaliyet içerisinde olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin yanı sıra online eğitim koçlarının da bu süreçte öğrenciler üzerinde olumlu etkileri bulunacaktır.

Pandemi ve Online Eğitim
Pandemi ve Online Eğitim

Öğrenci Koçunun Yararları Nelerdir?

Pandemi döneminde online öğrenci koçu, bir öğrenciyi yakın takibe alıp onun eğitim hayatının normal bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Bu hizmetini internet üzerinden veren ve çocuğun sağlığının korunmasına destek olan online öğrenci koçunun öğrenciye verdiği hizmetleri şu şekilde değerlendirmek mümkündür:

  • Öğrencinin okul başarının artmasına katkı sağlar.
  • Doğru bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olur.
  • Kendine en uygun hedefi seçmesini sağlar.
  • Etkin çalışmayı öğrenmesini ve bu konuda başarı kazanmasına destek olur.
  • Güçlü yönlerini keşfetmesini ve bu yönler dahilinde kendini geliştirmesine yardımcı olur.
  • Zamanı doğru kullanmasına katkıda bulunur.
  • Öğrenci Koçu Özgüven kazanmasını ve yaptığı eylemlerde sorumluluk almasına yardımcı olur.

Bunların yanı sıra pandemi döneminde online öğrenci koçu, öğrencinin eğitim hayatını düzenler. Derslerde başarı kazanmasını ve derslerdeki başarısının yanı sıra sosyal hayatta da aktif olabilmesini mümkün kılar. Öğrencinin aile ilişkilerini profesyonelleştirir. Bunun yanı sıra toplumda var olan diğer gruplarla da doğru bir iletişim kurabilmesine yardımcı olur.

Bir öğrenci koçu, öğrencinin hem eğitim hem de sosyal hayatını düzenler, öğrenciye bu alanlar dahilinde internet üzerinden hizmette bulunur. Öğrencinin, hayatının ilerleyen dönemlerinde kendi kendine yetebilen bir birey olmasına destek olup öğrencinin kişiliğinin oturması konusunda öğrenciye önayak olur.