ONLİNE EĞİTİM İLE TANIŞMA MACERAMIZ

2019-2020 Yılı okullar açıldı.birinci dönem dersle her zamanki seyrinde devam etti. Konular anlatıldı sınavlar yapıldı oyunlar oynandı her şey olağandı.

Aralık atında haberlerde Çin’de bir salgın dan bahsedilmeye başlandı. Bu ilk başta Türkiye’de hiç kimseyi rahatsız etmedi. Film izler gibi izledik Çin’de yaşananları. Çin bize çok uzak bir ülkeydi oradaki salgı bizi bulmaz diye düşündü herkes.

Salgın Avrupa‘ya sıçradığında olay biraz daha ciddi olmuştu. Avrupa’da çin e uzaktı ancak salgın avrupada hayatı etkiliyor bir çok kişi hastalıktan dolayı ölüyor hastanelerin kapasitesi dolmuş ve insanlar dışarıya çıkamıyordu.

Sonun da Türkiye’de de ilk vaka görüldü taa inden bizi bulmaz dediğimiz hastalık 2-3ay için de bizi buluvermişti.

Hepimiz Bakanlar Kurulun’dan çıkacak karara odaklandı bir sürü tedbirlerin yanı sıra okullarda tatil edilmiş. Ancak bu tatil Nisan ayında yapılması planlanan tatilin öne çekilmesi olarak açıklanmıştı. Ne olacak canım 15 gün tatil yaparız bu arada da salgın kontrol altına alınır. Okullar yeniden açılırdı.

Hiçte öyle olmadı derslerin uzaktan yapılacağı açıklandı .okullar 1 Mayısa kadar açılmayacaktı.

O zamana kadar online eğitimi  pekte tanımayan Türkiye’de bu olay gündeme bon ba gibi düşmüştü. 

Çocuklar okula gitmeden mi okuyacaklar.

Dersler nasıl yapılacak?

Televizyondan yapılan ders anlaşılır mı?

Evde internet ve yeteri kadar bilgisayar tablet ve televizyonu olmayan ne yapacak (bu olay üzerin den 7 ay geçmesine rağmen hala çözüme kavuşmuş değil)

Gibi uzayan sorularla Türkiye online eğitimi .içine sindirmeye çalıştı.Halen daha da sindirmeye çalışıyor bence …..

Ben de öğrenci koçluğu yaptığım öğrencilerle yüz yüze seanslar yapmanın daha etkili olduğunu düşünenlerdendim. Ancak böyle bir durum da yüz yüze yapılan görüşmeler her iki taraf için riskliydi.çalıştığım öğrencileri bırakamazdım bir çoğu sınava hazırlanıyordu.

Zaten stres anlamında zor olan bir yıl böyle sınav yılı için hiç planlanmamış bir değişiklikle daha da zorlaşmıştı. Öğrencilerimin bir çoğu karamsarlığa düşmüştü bile.

Hepsiyle online olarak seanslar yapmaya başladık. Sandığımız gibi seanslar verimsiz geçmiyordu. Motivasyon çalışmalarımızı yaptık  yeni düzende neler yapabiliriz karalar aldık her günümüzü planladık.ilk başlardaki karamsarlık yerini yeni umutlara bırakmaya başladı.

Daha öncesin de öğrencilerin derslerin den dolayı seans saatlerini ayarlaması çok zor oluyordu şu an öyle bir sorunumuz kalmamıştı . Seansları akşam saatlerin dede yapabiliyorduk.

Online yapılan seanslar da mesafe faktörü ortadan kalkmıştı.yürkiyenin her yerinde ki öğrencilerle çalışmalar yapabildik.

 Farklı yerlerde ki öğrencilerin sorunlarını çözüyor olmak çok güzeldi çünkü çoğunun oturduğu yerde bu sorunlarını çözebilecek imkanları yoktu. Şimdi onlara bilgisayarları yada telefonları kadar yakındı birçok şey.

Zaman için de bir çoğumuz alıştık. Yeni normal düzene kendimizi adapte etmeye başladık.

Bilgisayar ve internet hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Çocuklar  ders saati geldiğin de ekran karşısına oturuyor .defterlerin den ve kitaplarından konuları takip ediyor.öğretmenine sorular soruyor ve ödevlerini yapıyor

Yedi ay önce online eğitim hakkın da pek bilgisi olmayan öğretmenler öğrenciler ve veliler;

Böylede okulun olabileceği gerçeğini kabul ettiler.

Kimbilir belki gelecekte okullar açık olsa bile online eğitimi  tercih edenlerin sayısı okula gidenler kadar fazla olabilir.