Öğretmenlik yürek ister sevgiyi almayı da  vermeyi de iyi bilmelisin,sıcak bir bakış bir tebessüm içindeki bütün kasveti dağıtıverir.

Okulun bahçesine ayağını bastığın an birçok gülen göz karşılar sizi.Herbirinin sorusu başkadır ama en çok yazılı günleri sorular ardı ardına gelir ;

 Yazılı kaçıncı ders olacak  ?

Sorular zor mu  yoksa kolay mı ?

Hangi konuya kadar , gibi sorular sorulara saçma demeyin onlar için önemli sınavın birinci yada ikinci ders olması o saatte ders çalışmamış biri için çok şey değişmese de soruların zor yada kolay olması hangi konudan soruların sorulduğu önemli.

Dedim ya öğretmenlik yürek ister sevmeden yapılmaz sevilmeden de yapılmaz.

Ama her gün kendini çocuk ruhlu hissedersin hiç büyümez öğretmenler bazen ip atlar bazen seksek oynarsın bazen de yakan top.Onlar kadar beceremesen de çocukluğuna dönmek iyi gelir insana.

Nedense öğretmen olmak sadece ders anlatmak olarak görülür çoğu zaman. Oysa mesleğin bir kısmıdır ders anlatmak, gönüllere girememiş bir öğretmenin neyi ne kadar iyi anlattığı çok ta önemli değildir bir öğrenci için.

Mesela temizliği kendine özen göstermeyi ilk önce sende görmeli sonrasında bu konudaki uyarıların etkili olur . Hoş görüyü şefkati gösteren  bir öğretmen arkadaş, sevgisini daha etkili anlatabilir. Bayrak töreninde arkadaşıyla muhabbet eden biri, vatan millet ve bayrak sevgisi anlatma da  hep eksik kalmaz mı ?

Başta da dedim ya öğretmenlik kocaman bir yürek ister .Bütün öğrencileri bu yüreğe sığdırabilmelisin .

Sözün özü eğitim sevgiyle başlar sevgiyle biter. Günümüzde bilgiye ulaşmak artık çok kolay bir şekilde almak mümkün. Ancak öz değerlerimiz bizi biz yapan özelliklerimiz işte onlardır asıl okullarda alınan. Buradaki sanatkarlar da öğretmenlerdir bu değerlerde çocuğu ne kadar  iyi işlerse o kadar açık olur ülkemizin yolu.O kadar güçleniriz ve huzur içinde yaşarız .