ÖĞRENCİLERDE MOTİVASYON EKSİKLİĞİ

Bu konuda kendi yaşadığım olayla başlamak istiyorum.  Motivasyon eksikliğinin başarıyı nasıl etkilediğine güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Bir veli ile telefonda görüştüm. Çocuğunun sınav senesi olduğunu bu konuda çeşitli kaygılarının olduğundan bahsetti.  Her iki taraf için uygun bir günde Taner ve annesi ile birlikte geldiler.  Anne, Taner’den daha çabuk cevaplıyordu soruları.  Ancak sık sık annenin yakındığı, çocuğunun hiç ders çalışmamasından şikayet ediyordu. Konuyu Taner ile yalnız konuşursam çalışmamasını, sebebini daha rahat anlayabilirim diye düşündüm.

Yalnız kaldığımızda ona ilk sorduğum soru;

Niçin bir öğrenci koçu ile çalışmak istiyorsun?

Cevap çoğu şeyin ispatı gibiydi,

Annem istedi ”yani gelmesine sebep annesi idi onun bu konuda pek fikri yoktu.

Hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsun ?” soruma ise

Annem mühendis olmamı babam ise eczacı olmamı istiyor

Peki sen ne istiyorsun ?”

Benim için fark etmez” yani hiçbir hayali yoktu. Hiç bir hedefi de  bir konuyla ilgili kendine ait bir fikri yoktu. O zaman çalışması için bir nedende yoktu. Çocuğun  çalışmamasına  aslında, şaşırmamak lazım. Sonunda mutlu olacağı bir şey yoksa, neden gayret göstersin.

ÖĞRENCİLERDE MOTİVASYON EKSİKLİĞİ
ÖĞRENCİLERDE MOTİVASYON EKSİKLİĞİ

En önemli motivasyon çocuğun hayalleridir. Hayali olmayan biri için, hayat başkalarını mutlu olmak için yaşadığın bir hale gelir.

Taner’de o zamana kadar hep ailesi için bir şeyler yaşamış.  Kendisinin hiç fikri olmamış.  Yapacağı mesleğe dahi annesi babası karar vermiş, kendisinin ise bu konuda hiçi bir fikri yok. Hangi mesleğin kendine daha uygun olduğunu hiç düşünmemiş. Hal böyle iken çalışmaması, çok ta yadırganacak bir şey değil aslında.

Taner ile ilk önce sevdiği şeyler üzerine konuşmaya başladık. Aslında bir çok sevdiği oyunların,  filmlerin, kitapların olduğunu yeni fark etmeye başlamıştı.  Aslında kendi için de bir yolculuğa çıkmıştı, belkide ilk defa. Anlattıkça gülümsemeye ve kendini daha iyi hissetmeye başlamıştı. Garipti, ama şimdiye kadar kimse ona ne sevdiğini ne sevmediğini sormamıştı.  Belki kendi bile bunları hiçi düşünmemişti.  

Belli bir süre onun  olaylar karşısın da ki duygularını ve fikirlerini konuştuk. Aslında öyle güzel bir dünyası vardı ki kendine bile şu ana kadar açmadığı. On da bu adımları gördükçe, doğru yolda olduğumu düşündüm, çünkü motivasyon çalışmaları için oldukça fazla done biriktirmeye başlamıştık.

Sonrasında mutlu olabileceği bir üniversite ortamı hayal ettik. Üniversite hakkında ilk hayali, ailesin den uzak bir yerde okumaktı. Kendiyle olmak kendi karalarını kendi almak istiyordu.

O zamana kadar pek tatmadığı bir şeydi bu ve onu heyecanlandırıyordu.

İşte bir tane hedef bulmuştuk onu mutlu edecek. 

Sonrasında meslekleri konuştuk. Meslekleri tanımaya çalıştık. Ona en uygun mesleği seçtik. O ne annesinin istediği mühendisliği, ne de babasının istediği eczacılığı, istiyordu. O matematik öğretmeni olmak istiyordu.

Bunun üzerine bir program yaptık, artık Taner artık çok güzel ders çalışıyordu. Her hafta yaptığımız programdan, dahi fazla çalışmaya başlamıştı. Ona bu gücü veren hayalleriydi onları yaşamak için hiç olmadığı kadar çalışıyordu.

Taner’i kurtaran kendin de bir yolculuk yapmak oldu. Hayalleri ile tanışmak  ona çalışma gücü ve isteği vermişti. 

Ailesi de bu konuda oldukça etkilenmişti. Aslında başından beri, iyi anne baba olmak için yaptıklarının nasıl da çocuklarının hayallerini yok ettiğini fark etmişlerdi.  Şimdi çocuklarının neden çalışmadığını anlamışlardı.

Her yaptığımız iş, eğer bizim için önemli sonuçlar yaratmayacaksa, o iş ile ilgili çalışma hevesimiz de o kadar az olur. Bize motivasyon verecek olan çalışmaların sonun da yaşayacağımız mutluluklardır. 

Sürekli çalış demenin bir öğrenciye hiçbir faydası olmaz. Hatta onu ders çalışmaktan daha çok uzaklaştırırız. Çalış demek için harcayacağımız zamanı, neden çalışması gerektiğini, öğrenci ile birlikte düşünerek geçirebiliriz.  Bu ona daha fayda sağlayacaktır.

Hayalleri ve hedefleri olmayan bir öğrencinin, çalışmak için de bir nedeni yoktur.  Eğer çocuklarınızın   ders çalışmasını istiyorsanız, bunu sadece kendi için yaptıklarını ve kendi hayatlarını inşa ettiklerini hatırlatın. Kendilerine ait hedefleri olsun, hayalleri olsun, o zaman siz hatırlatmasanız da o çalışması gerektiği kadar çalışacaktır. Ders çalışırken derse odaklanmak daha kolay hale gelecektir.  İstekle yapılan her şey istenilen sonuçları verecektir.

Bizi mutlu eden hedefler bizi motive eder çalışmamızı sağlar güçlendirir ve vazgeçmeden yol almamızı sağlar.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.