Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçu İzmir

İzmir Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Öğrenci koçluğu hizmeti açısından baktığımızda bu kalabalık nüfusla doğru orantılı olarak öğrenci sayısı da oldukça fazladır. Yani öğrenci koçluğu hizmetine Türkiye ortalamasının üzerinde bir ihtiyaç durumu söz konusudur.

Öğrenci koçluğuna duyulan ihtiyacın gün geçtikçe artmasının en önemli nedenleri, sürekli değişen müfredat ve öğrencinin genç yaşta gelecekteki profesyonel hayatını tamamen etkileyecek bir dizi sınavda başarılı olması zorunluluğudur. Üstelik bu sınav sistemleri ve içerikleri de yine sürekli değişmektedir. Genç yaştaki bir öğrencinin sıkça gerçekleşen bu değişimlere ayak uydurabilmesi oldukça zordur ve maalesef ebeveynler de bu konuda çaresiz durumdadır.

Öncelikle genel olarak öğrencinin eğitim hayatında başarılı olması ve söz konusu bu değişimlere ayak uydurabilecek beceriler geliştirmesi için öğrenci koçluğu çok kritik bir önem taşır. Öğrenci koçluğu hizmetinin iki haftada bir ve ortalama bir saatlik seanslar halinde alınması gerekir. Seanslarda kaydedilen gelişmelerle ilgili öğrencinin ebeveynleri de bilgilendirilmeli ve gerekli durumlarda yönlendirilmelidir.

Çünkü ebeveyn desteği alınmadan ve ebeveynlere öğrenci koçluğu hizmetinin çalışma mantığı bilgisi verilmeden öğrenci koçluğu amacına hizmet edemez. Öğrenciye sunulan koçluk hizmetinde ebeveynler de sürece dâhil edilmelidir. Nasıl olsa çocuğumuz bir öğrenci koçu ile çalışıyor, bizim düşen çok fazla şey yok bakış açısı tüm koçluk hizmetinin büyük ihtimalle başarısız olmasına neden olacaktır. Öğrenci koçluğu, koç, öğrenci ve anne babadan oluşan bir ekip işidir ve her bir ekip üyesinin birbiri ile koordineli hareket etmesi gerekir.

Maalesef Covid – 19 salgını en çok eğitim alanını olumsuz yönde etkiledi. Uzaktan eğitime geçilmesi,  öğrencinin kendi kendine motive ve disipline olmasını, online eğitim esnasında derse konsantre olabilmesini daha da zor bir hale getirdi. Bu noktada öğrenci koçluğu gerekli dikkat, motivasyon ve konsantrasyon konularında öğrenciye büyük katkıda bulunur.

Salgından önce diğer şehirlerde olduğu gibi İzmir’de de öğrenci koçluğu hizmeti yüz yüze veriliyordu. Aynı zamanda öğrencinin programının yoğunluğuna ya da mesafeye bağlı olarak online destek de veriliyordu. Ancak eğitim kurumlarının uzaktan eğitime geçmesi gibi salgından maksimum düzeyde korunmak için diğer tüm danışmanlık hizmetlerinde olduğu gibi öğrenci koçluğu hizmeti de tamamen online olarak alınabilme imkanı sunuyor.

İzmir’de öğrenci koçu seçerken ICF onaylı öğrenci koçluğu sertifikasına sahip bir öğrenci koçu olmasına dikkat edin. Böylece gerekli yeterliliklere ve tekniklere sahip bir öğrenci koçu ile çalışarak, aldığınız hizmetin amacına ulaşmasını garantileyebileceksiniz.

Öğrenci Koçluğu hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.