ÖĞRENCİ KOÇLUĞUNDA YAPTIĞIM ÇALIŞMALAR

Öğrenci koçluğunu tanımlamadan önce koçluk kavramını tanımlayalım;

Koçluk bireylerin hem iş hayatlarında hem de özel hayatlarında gerçekleştirmek istedikleri hedeflerine doğru ilerlerken onların yanında olan yol arkadaşı olabilmek onların, zaten içlerinde var olan gücü açığa çıkarma konusunda, onlara destek olmak, bireylerin kendi farkındalıklarını yükselterek onlara ayna tutmaktır. İnsanların geçmişlerine takılmalarından ziyade gelecekte neler yapabileceklerini bulması sağlar.

Koçluk bireyin kendi cevaplarını onu koçluk bakış açısı ile dinleyerek ve güçlü sorular sorarak bireylerin kendi iç güçlerini keşfetmelerine olanak sağlayan bir gelişim sürecidir.

Birçok alanda koçluk yapılabilmektedir. Yaşam koçluğu , öğrenci koçluğu, finans koçluğu, iş koçluğu, ebeveyn koçluğu ,nefes koçluğu gibi hayatın her alanın da koçluk hizmeti verilebilir.

Ülkemiz genç nüfusu olarak oldukça yüksektir. Gençler hayata atıldıklarında iş hayatların da başarılı ve mutlu olmaları için o güne kadar aldıkları eğitimlerin kalitesi ve doğru yönlendirilmiş olması  çok önemlidir. Bu nedenle eğitim sürecin de alınan karalar ve çalışmalar bireyin hayatını istediği yönde geliştirmesin de etkisi çok büyük olmaktadır.

Öğrenci koçluğu öğrencinin performansını üst düzeyde kullanmasını sağlayarak ilgi ve yetenekleri, çerçevesinde somut hedefler belirleyip bu hedeflere ulaşılması için öğrenci ile yapılan planlı programlı bir çalışma sürecidir.

Öğrenci Koçluğu
Öğrenci Koçluğu

 Bir öğrenci koçu olarak yaptığım çalışmaları sıralayacak olursam;

Bir öğrenci ile ilk görüşmemi öğrenciyi tanıyabilmek adına, bazı testler yapıyorum. Bunlar öğrencinin öğrenim kimliğinin tespiti temsil sistemlerinin ne olduğu ile ilgili testler.Testlerin değerlendirmelerinin ardından, öğrencinin zayıf ve güçlü yönlerini ilgi ve yeteneklerini belirleyerek somut bir hedef oluştururuz.

Öğrenci ile yaptığım görüşmelerde, hedef belirleme konusunu çok önemsiyorum. Eğer öğrencinin kendine ait bir hedefi yoksa, ya da yapılacak çalışma sonunda ulaşılacak nokta öğrenciyi heyecanlandırmıyorsa, yapılan çalışmanın başarı getirmesi pek mümkün olmuyor. İlk önce öğrencide çalışma isteği olması gerekiyor. Çalışma isteği olmayan bir öğrenci ile yapılacak en iyi program dahi çöp olmaktan ileri gitmiyor. Bu konuyu bu nedenle çok önemsiyorum. Ulaşmak istediğimiz hedefi öğrenci ile birlikte belirliyorum.

Hedef belirlendikten sonra, öğrencinin bulunduğu noktayı tespit ediyorum. Bunun için girdiği sınav sonuçları , ders başarıları hangi konularda zorluk çektiği yada hangi konuları çok daha kolay öğrendiği ile ilgili veriler bulunulan noktayı tespit etmemizi sağlıyor.

Bulunduğumuz noktayı belirledikten sonra, hedefimize ne kadar uzağız ve bu hedefe ulaşmak için ne kadar süremiz var, hedefe ulaşmak için bize yardın edecek kaynaklarımız neler, hangi eylem adımlarına ihtiyacımız var, gibi bizi hedefimize ulaştıracak programı kabaca belirliyoruz. Sonrasın da bu planı detaylandırıyoruz günlük, haftalık, aylık hedefler belirliyoruz.

Her hafta en az bir, kere haftalık hedeflerimizin üstünden geçerek, ne kadar ulaştık? Aksayan yönler var mı ? Programın iyi bir şekilde uygulanması için güçlendirilmesi gereken yönlerimiz neler ? Bu programla ilerlersek hedefimize zamanın da ulaşabilir miyiz ? Gibi çalışmalarımızı sorgulayan sorularla çalışmalarımız da ki eksik yönleri gideriyoruz. Girilen deneme sınavı varsa sonuçları ders ders değerlendiriyoruz.

Sınavlarda zaman problemini çözmek için anlayarak hızlı okuma çalışmaları ve unutmayı en aza indirebilmek için hafıza teknikleri çalışmaları yaptırıyorum.

Öğrenciler de özelikle sınav senelerin de kaygı düzeyi çok yüksek oluyor. Kaygılarının ve korkularının yüksek olması başarıyı olumsuz  yönde etkiliyor. Bu nedenle öğrencilerin kaygı korku ve streslerin den uzaklaşmalarını sağlayacak, nefes seansları ve nefes egzersizleri yaptırıyorum. Rahatlamaları ve gevşemelerini sağlamaları için yapılan meditasyonlar, öğrencinin gerginliklerinin giderilmesini sağlıyor. NLP teknikleri kullanarak  hedeflerle ilgili yapılan canlandırmalar öğrencilerin motivasyonlarını yükseltmelerinde etkili oluyor.

Onların ilerlemelerini engelleyen, baskı arkadaş ilişkileri sosyal medya gibi konularda, öğrenci ile ve ebeveynleri ile  kararlar alıp bu engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Hedefe ulaşmalarında, onları engelleyen her şeyden uzaklaşan öğrenciler daha özgür ve kendilerine daha güvenerek, çalışma imkanı bulabiliyor. İstedikleri sonuçlara ulaşabiliyorlar.

Bu noktada, şundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Başarı hemen ulaşılabilen bir şey değildir. O yüzden bu süreçte vazgeçmeden çalışmanın önemi çok büyük. Bir iki seansta mucizeler beklemek oldukça yanlış olur. İyi sonuçlar görebilmek için biraz sabırlı olmak gerekiyor.

Çalışmalar, bir düzen için de istikrarlı olarak devam ettiğinde başarılı sonuçlar almak kesinlikle mümkün ancak bu başarıda öğrencini ebeveynlerinden aldıkları destek ve çalışma ortamı çok önemli. Bu nedenle öğrenci ile çalışmalarımıza başlarken ve çalışma sürecinde ebeveynlerle sürekli görüşmeler yapıyorum. Öğrenciye yardım edebilmek doğru yönlendirmek ile ilgili aile ile karalar alıyoruz. Bu kararların uygulanması öğrencinin başarıya ulaşmasın da çok büyük katkı sağlıyor.

Şu ana kadar yaptığım çalışmaların, başarısızlıkla sonuçlandığını görmedim. Bunda 30 yıllık eğitim tecrübemin olması, bu konuda aldığım eğitimlerin çok büyük payı var. Eğitim bir birikim işidir iki günlük bir eğitimle yapılabilecek bir iş değildir. Bu nedenle öğrenci koçluğu yapan kişilerin bu işin mutfağından gelmiş olması alınan hizmetin, kalitesini de yükseltmekte. Kitaplara göre öğrenci koçluğu yapmak kitaba göre çocuk büyütmeye benzer. Her şeyde olduğu gibi bu işte de tecrübenin yeri çok büyüktür.

Bu konudaki tecrübeme güveniyorum yaptığım çalışmalarda nasıl başarabileceğimi biliyorum kendime olan bu güvenim başarıyı getiriyor.

Başarmak için bir yol arkadaşına ihtiyaç duyuyorsanız size bir telefon kadar yakın olduğumu bilmenizi isterim..