ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

Öğrenci koçluğu, öğrencinin tüm eğitim öğretim aile ve arkadaş hayatında maksimum performansa ulaşması için, koç ile kurulan planlı bir gelişim yolculuğudur. Öğrencilerin kendilerini keşfetmeleri, zayıf ve güçlü yanlarını keşfetmeleri,  ilgi ve yeteneklerini fark etmeleri, hedeflerini daha somut  belirleyerek bu süreci en doğru zaman yönetimi  ile yönetebilme konusunda öğrenciye destek olunan tüm bunları fark ettiren bir süreçtir.

 

BAŞARISIZ ÖĞRENCİ YOKTUR DOĞRU YÖNLENDİRİLMEMİŞ ÖĞRENCİ VARDIR

Öğrenci koçu olan bir kişi her öğrencini özel olduğunu her bireyin güçlü yönleri olduğu gibi zayıf yönlerinin olabileceğini kabullenmelidir. Çalışmalarını bireysel yapmalı ve öğrenciyi bütün olarak ele almalıdır. Bir öğrenciyi sadece akademik yönden değerlendirmek çok yanlıştır.

Öğrencinin bütün yönlerini kabul ederek onu yetenekleri ve ilgisi yönünde yönlendirmelidir. Değer verilen sevildiğini bilen bir birey mutlu ve başarılı olur.

Öğrenci koçu, öğrenci için bir yol arkadaşıdır. Öğrenciyi hedeflerine kanalize eden ve hedeflerine giden yoldan sapmamasını sağlayan kişidir. Öğrenciyi yargılamadan dinler sorunlara öğrenci ile birlikte çözümler geliştirir. Alınan kararları takip eder akasamadan uygulanması için öğrenciyi motive eder.

Eğer sizin de;

Ne yapmak istediğimi bilmiyorum

Nereden başlamalıyım

Güçlü ve zayıf yönlerim neler

Zayıf yönlerimi nasıl geliştirebilirim

Hangi meslek bana daha uygun

Hedeflerime ulaşmak için ne kadar çalışmalıyım nasıl bir program yapmalıyım

Sınav kaygımı nasıl azaltabilirim gibi sorularınız varsa

BİR ÖĞRENCİ KOÇUYLA ÇALIŞMALISINIZ

Sevildiğini hisseden ne istediğini bilen kendi yeteneklerinin farkında olan bir birey, mutlu ve başarılı olacaktır.

Koç, öğrenci için bir yol arkadaşıdır. Öğrencini yürüdüğü yolda kaybolmaması için öğrencinin istediği yönü gösteren, öğrencinin gücü ve yeteneklerinin fark ederek, ilerlemesini sağlayan ihtiyaç duyduğu zamanlarda motivasyon sağlayan bir kişidir.

Koç, öğrencisinin bulunduğu noktadan hedefine doğru sistematik bir şekilde taşır. Öğrenciyi yargılamadan tavsiyede bulunmadan tarafsız olarak davranarak hedefine ulaşmasını sağlar.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞUNA KİMLER GİTMELİ

Ne yapmak istiyorum?

Nereden başlamalıyım?

Güçlü ve zayıf yönlerim neler?

Kendimi ne kadar tanıyorum?

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Hangi mesleği seçmeliyi?

Hedefime nasıl ulaşabilirim?

Haftada ne kadar çalışmalıyım?

Motivasyonumu  ve konsantrasyonumu nasıl arttırabilirim?

Sınav kaygımı nasıl giderebilirim …. gibi sorularınız için, bir öğrenci koçuyla çalışmalısınız.

ÖĞRENCİLER KOÇLUK ÇALIŞMASI SAYESİNDE HANGİ KAZANIMLARI ELDE EDERLER?

Hedeflerine ulaşmaları kolaylaşır

Kendilerini daha iyi tanır zayıf ve güçlü yönlerini farkına varır

Güçlü yönlerini fark ederek yapabilirim düşüncesi kendilerine duydukları güven  gelişir

Neyi nasıl öğreneceklerini fark eder doğru ders çalışma teknikleri ile daha verimli çalışırlar

Sınav stresi korku ve kaygıları ile mücadeleyi öğrenir bu duygularını kontrol altına alır

YKS-LGS sınavlarına hazırlık yılların da daha verimli ve daha programlı çalışarak hedefledikleri yere daha rahat ulaşır

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU AİLEYE NE SAĞLAR ?

Öğrencilerin başarıları için ailenin destek vermesi önemlidir. Çünkü başarıya ulaşmak bir takım oyunudur. Takımdaki oyuncunun birisinin görevini yeterince yerine getirmemesi başarıyı engeller. Bu nedenle öğrenci koçluğu bu yolda aile ye kılavuzluk eder. Öğrencinin  eğitim hayatında maksimum performansını sergileyebilmesi için, aile ile birlikte çalışır. Ailenin desteğini alır yaşanan sorunların giderilmesi ile ilgili aile ile kararlar alır ve uygulanmasını sağlar. Böyle bir çalışma ile istenilen hedeflere daha iyi ulaşılması sağlanır.

Öğrenci koçluğu seansları ilk önce aile ve öğrenci ile birlikte yapılır, daha sonrasındaki seanslar öğrenciyle gerçekleşir. Gerekli zamanlarda seanslara ailenin katılması istenir veya aile ile ayrıca görüşülür.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NE DEĞİLDİR?

Öğrenci koçluğu psikolog değildir. Öğrencinin geçmişi ile çok fazla ilgilenmez, daha çok bu günü konuşur. Geleceğe yönelik hedefler belirleyerek bu hedeflere ulaşmak için plan ve program yapar. Oluşabilecek olumsuzlukları öğrencinin var olan potansiyelini kullanarak çözer. Terapi yapmaz.

Öğrenci koçluğu, danışmanlık veya rehberlik uzmanı değildir akıl vermez, kişiye rehberlik etmez, sadece güçlü ve yaratıcı sorular sorarak, bireyin kendi duygu ve düşünceleri ile gerçekten ne istediğini ortaya çıkarmaya çalışır. Öğrencinin güçlü yönlerini kullanarak zayıf yönlerini geliştirmesini sağlar.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞUNDA ÖĞRENCİLERE UYGULADIĞIMIZ TESTLER

Öğrenme kimliği tespit testi

Öğrenme tipleri

Çoklu zeka kuramı değerlendirme ölçeği

G-İ-K Testi (Görsel –İşitsel –Kinestetik)

Hedef izleme formu

NLP Testi

Sınav kaygısı testi

Stres testi

Olumsuz kayıt testi(Olumsuz inanaçları belirleme)