Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci koçluğu, öğrencinin eğitim hayatıyla ilgili her konuda öğrencinin yanında olan, geliştiren, öğrenciye kendisini keşfettiren, motive eden sınav stresi ve okul eğitimi konusundaki tüm kaygıları ile başa çıkabilmesini sağlayan, öğrencinin öğrenim  ders çalışma konusundaki yaşadığı zorlukları saptayan, görsel mi, işitsel mi öğrenime yatkın olduğunu belirleyerek buna göre öğrenim şekilleri geliştiren bir koçluk alanıdır.

Yaşam koçluğunda olduğu gibi birebir özel bir çalışma gerektirir ve aslında bir yolculuktur. Öğrencinin eğitimini hayatını tamamlaması ile bu koçluğun sonlandığı düşünülebilir. Ancak bu hizmeti aldıktan sonra güçlü yönlerini keşfedip bunları geliştirmenin yollarını öğrendiği için kariyer hayatında başarılı olabilmesini de sağlar. Yani öğrenciye hayat boyu yararlanabileceği katkılarda bulunur.

Bunlar da profesyonel alanda kişisel gelişim göstermesini sağlar. Profesyonel hayattaki hedeflerine ulaşma yolunda hangi eğitimleri alması gerektiğini belirlemesini kolaylaştırır. Doğru eğitimi seçmesine yardımcı olmakla kalmaz,  ne şekilde ders çalışarak verimli ve motive olduğunu öğrendiği için bir yetişkin olarak ders çalışma disipline sahip olmasını sağlar.  Kısacası öğrencinin tüm hayatını etkiler.

Önceleri belki de kısmi olarak hala ders ağabeyleri ya da ablalarından destek alınmaya çalışılıyordu. Bu ağabeyler ya da ablalar çoğunlukla üniversite öğrencisi ve boş zamanlarında ek gelir sağlamaya çalışan gençlerdi. Üstelik ebeveynler için gayet ekonomik bir çözüm olarak görülüyordu. Ancak yoğun iş temposundan çocuklarına zaman ayıramayan ebeveynler artık bu üniversite öğrencilerinden yeterli ve doğru hizmeti alamadıklarını fark etmeye başladılar.

Çünkü bu hizmetin başarıya ulaştığının en büyük kanıtı öğrencinin ders notlarındaki artıştır. Üniversite öğrencisi ağabey ve ablalar aslında öğrenciye destek olmak konusunda profesyonel olmadıkları için, ilgili eğitimleri almadıkları için çoğu zaman işin kolayına kaçarak öğrenciyi sadece sınav odaklı çalıştırıp dersleri özümsemeleriyle ilgilenemiyorlar.

Bu da öğrencinin özellikle zorlandığı derslere olan motivasyon eksikliğini daha da aşağı çekmeye neden oluyor. Tabi istisnai durumlar da söz konusu olabiliyor. Çünkü bazı kişiler motive etme, ders çalışmayı eğlenceli hale getirme, öğrencinin güçlü yönlerini keşfederek bu yönde öğrenciyi cesaretlendirme konularında doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptir.  Ancak başta söylediğimiz gibi bunlar istisnai durumlardır ve öğrencinin eğitim hayatındaki gelişimi ve başarısı şansa bırakılmamalıdır.

Öğrenci koçluğu desteği bu konuda gerekli eğitimleri alarak uygulanması gereken tekniklere hakim hale gelmiş profesyonel ve sertifikalı koçlardan alınmalıdır.

Öğrenci Koçluğu ve diğer hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.