NLP TEKNİKLERİNİ EĞİTİM DE KULLANILMASI

İlk önce NLP kelimesini tanımlayalım.

NÖRO: Beynimizde milyonlarca nöron adı verilen sinir hücreleri vardır. Öğrenme bu sinir hücreleri arasın da ki sinapstik bağaların oluşması sayesinde olur.

LİNGUİSTİC: Dilimiz iletişime katılan her şey.

PROGRAMİNG: Programlama. Hedefimize ulaşmak için bir plan dahilin de çalışma.

Kısaca NLP beynimizin programlanması.

Yani beynimizi istediğimiz gibi programlamamız mümkün.

Bunu nasıl yapabiliriz ? Biraz bunun üstün de duralım. İlk önce bilinç ve bilinçaltımızın özelliklerini bilmek gerekir.

Bilinçaltı ile bilinçli zihin arsın da kapasite olarak oldukça fark var. Genellikle bilinç altı tarif edilirken buz dağının görünmeyen tarafı olarak tanımlanır.

Bilinçli zihnimiz %10 nu oluştururken, bilinçaltı zihnimizin %90 nını oluşturur

Yaptığımız işlemleri okuduklarımızı ve buna benzer her şeyi bilinçli zihnimizle yaparız.

Bilinçaltı ise doğduğumuzdan bu yana her şeyi kayıt etmektedir. Hiç durmaz.

Bu konuyu bilgisayar dilin den anlatırsak bilincimiz en az 5 en fazla 9 birimlik işlem yaparken. Bilinç altımızın işlem kapasitesi 2.5 ila 5 milyon veri arasındadır. Bu  veriler arasın da ki uçurumun farkında mısınız.

Sizden daha zeki olarak ya da daha başarılı olarak tanımladığınız kişiler aslın da sizden daha çok bilinçaltını kullanıyorlar.

Biz bilinçaltını nasıl kullanabiliriz. Bu soruyu cevaplamak için ilk önce bilinçaltının nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerekir.

Bilinçaltının en önemli özelliği olumsuz ekleri görmemesidir. Bir örnekle açıklayacak olursak.

 “Sınavımın kötü geçmesini istemiyorum “ yerine “sınavımın iyi geçmesini istiyorum” daha doğrudur. Çünkü olumsuzluk ekini görmediği için sınavımın kötü geçmesini istiyorum olarak algılar. Kısaca olmasını istediğimiz her şeyi olumlu cümlelerle söylemeliyiz.

İkinci olarak bilinçaltı tüm alışkanlıkları kayıt eder. Alışkanlıklarımız nelerdir düzenli olarak yaptığımız her şey alışkanlıktır. Örneğin her gün aynı  saatler de ders çalışmak yada kitap okumak zamanla alışkanlık olarak, bilinç altına kayıt olur. Düzenli olarak yapılan her şey çok daha iyi sonuçlar verir. Her gün iki saat ders çalışan bir öğrenci, bir gün 6saat çalışıp 3 gün hiç çalışmayı tekrar 6 saat çalışan bir öğrenciye göre daha çok verimli çalışmış olur.

Bilinçaltı yaşadığımız bütün duyguları kayıt eder. Bir dersle ilgili olumsuz bir tecrübe yaşamış ve bu bizi üzmüş ise o derse karşı ilgimiz azalır. Başarılı olmayacağımıza kendimizi şartlarız. Oysa bu duygumuzu değiştirmeyi başarabilirsek dersi anladığımızı çok daha iyi yaptığımızı görebiliriz.

Bilinçaltı sürekli çalışır biz uyurken dahi çalışmaya devam eder. Bu yüzden yatmadan önce okuduğumuz çalıştığımız her şeyi biz uyurken dahi tekrar etmeye devam eder. En hızlı öğrenme uykuya dalacağımız son 10 dakika ile uyandığımız ilk 10 dakikadır. Yatarken okuduğumuz bir bilgiyi uyandıktan hemen sonra tekrar okursak öğrendiğimiz bilginin kalıcı olduğunu görürüz

Bilinçaltını ne kadar iyi kullanırsak istediğimiz başarıyı o kadar iyi yaşarız.korkularımız ve olumsuz düşüncelerimiz bizi başarıdan uzaklaştırır. Motivasyonumuzu düşürür.

Sizde daha başarılı olmak istiyorsanız.bilinçaltınızı daha iyi kullanmalısınız