NLP ve Beyin

NLP BEYNİN  KUKLLANIM  KILAVUZU

Hepimiz evimize elektronik eşya almışızdır. Çok basit kullanımı olan elektronik eşya olsa bile yine de kullanım kılavuzunu mutlaka okuruz, öyle kullanırız. Eğer aldığımız eşya kullanımı biraz karmaşıksa kullanımı ile ilgili eşya ile ilgili bilgisine güvendiğimiz bir kişiden yardım talep ederiz.

Beynimiz muazzam bir donanımdır. Şu andaki yapılmış olan en iyi bilgisayar dan çok daha üstün özelliklerine sahiptir. Dünyanın şu an yapılmış en hızlı bilgisayarı saniyede 1 milyar işlem yapabilmektedir.Beynimiz ise saniyede 1 katrilyon işlem hacmine sahiptir. Aradaki  farkın ne kadar çok olduğunun farkında mısınız?

Bu muazzam yapıyı biraz daha incelemeye devam edersek, bu güne kadar yapılan araştırmalar da beynimizin %5 i aydınlatılabilmiş ve bu araştırmalar 2500 yıldan beri devam etmektedir. Beynimizin yorulması söz konusu değildir. Beynimiz 24 saat çalışır . Biz uyusak dahi o çalışmaya devam eder.

Her 1 saniyede 10 yeni bilgi yüklense dahi ömür boyu hafızamızın çok azanı kullanmış oluyoruz. O yüzden ” kafam almıyor” , “beynim doldu” gibi bahaneler aslında  beynin hafıza   özelliği ile pek eşleşmez.

Beynimizin gücünü enerji olarak ifade etmek gerekirse büyük bir şehri (İstanbul ,İzmir, Ankara) kurmaya yetecek potansiyelde atom enerjisi vardır.

Beyin mesajlarımızın hızı saatte 580 km yi bulmaktadır. Ayak parmaklarımızdan gelen bir uyarı saniyenin yüzde birin de beynimize ulaşmaktadır.

Beyin sinir hücrelerini telefon şebekesine benzetirsek ; beynin bir gramında bulunan nöronların bağlantı kapasitesi dünyadaki telefon ağına eşit olduğu söylenmektedir. Bir insan beyninin ağırlığı ortalama 1.4 kg olduğu düşünülürse bu ağın yapısını hayal etmek oldukça zorlaşır.

Neden o zaman bazen beynimizin kilitlendiğini hissederiz? Bunun  3 tane ana temel nedeni vardır.

Bunların en önemlisi bir düşünceyi tekrar tekrar  düşünmek, aynı olayı beynimiz de defalarca yaşamak, çıkış yolu bulmak yerine olduğumuz yerde debelenmektir. Bu  bize beynimizin yorulduğu hissini verir. Aslında yorulan beynimiz değil sürekli aynı şeyleri düşünmekten sıkılmamızdır. Eğer beynimizi sürekli meşgul eden bu sorunlarımıza çıkış yolu bulmaya çalışırsak kendimizi daha iyi hissederiz. Yada sürekli geçmişte yaşamayı bırakarak yaşadığımız anın farkında olsak ve daha çok gelecekte yapacaklarımıza yönelsek kendimizi daha enerjik ve zinde hissederiz.

Beynimizin kilitlendiğini hissetmemizin en önemli diğer nedeni bilgilerimizi tasnif etmememizdir. Beynimiz bizim istediğimiz şekilde çalışır. Biz yapacaklarımızı planlı bir şekilde sırasıyla yaparsak böyle bir yığılma ve karışıklık ta olmayacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beynimizin kapasitesini istesek de doldurmamız mümkün değildir.

Hafıza kartımız oldukça geniştir. Yapmamız gereken tek şey bir sıra dahilinde yapmaktır.

Örneğin ; Bir öğrenci ders çalışmak için çalışma masasın oturduğun da hangi konuya çalışması gerektiğini bilerek çalışması ile gelişi güzel biraz bir dersten biraz başka dersten çalışması arasında verim alma bakımından çok büyük fark vardır.

Birinci  öğrenci beynine neyi ne zaman öğreneceği ile ilgili doğru komut verdiği için çalıştığı konu beyin tarafın dan doğru bir şekil de tasnif edilir. Daha sonrasında da bu bilgiye daha rahat ulaşılabilir. Aynen dosyaları iyi düzenlenmiş bir arşivde araştırma yaparken istediğimiz bilgiye çok rahat ulaşmamız gibi.

Plansız gelişi güzel çalışan bir öğrenci ise beyninde bu tasnifi iyi bir şekilde gerçekleştiremez. Bilgiler birbirine karışır.Gerektiğinde bilgiye ulaşmak çok zor olur.bir arşivde binlerce dosyanın bir yığın halinde olması gibi. Böyle bir arşivde istediğimiz bilginin dosyasını oldukça zor bulabiliriz.

Fiziksel olarak çok yorgun olduğumuzda da  beynimizin yorulduğunu hisseder yaptığımız hiç bir şeyi anlamadığımızı düşünürüz. Oysa yorulan beynimiz değil vücudumuzdur. Örneğin yorucu bir spor dan sonra çalışılan dersler pek verimli olmaz. Yorgun olduğumuz için okuduğumuzu anlamayız. Böyle durumlarda ilk önce dinlenip sonrasında çalışmak çok daha verimli olur.

Beyin kişiden kişiye fark eden fiziksel bir yapı değildir. Yani kiminde  büyük kiminde küçük olmaz. Bütün insanlarda aynı standart dadır. Beynin işleyişini farklı kılan onu doğru kullanmaktır. Beyinin işleyişini en çok etkileyen vücudumuz da ki oksijen miktarıdır. Çünkü beynimizin ağırlığı ortalama  vücut ağırlığının %2 sine denk olsa da aldığımız oksijenin %25 i beyin tarafından kullanılır. Bu nedenle çalışma ortamlarının havalandırılmış olması öğrencinin doğru nefes alması çalışma verimi bakımından önemlidir.

Ayrıca ceviz badem  balık gibi omega 3 bakımından zengin olan yiyecekler beynin performansını etkileyecektir.

 Beynimizi ne kadar çok kullanırsak beynimizin çalışma performansı o kadar iyi olacaktır.

Bize verilen muazzam bilgisayarı en iyi şekilde kullanmak bizim elimiz de yalnızca kullanım kılavuzunu iyi bilmek aldığımız verimi yükseltir. Performansımızı en üst seviyede kullanmamızı sağlar. Yapmak istediklerimizi çok daha rahat gerçekleştirebiliriz. Bu konudaki karar sadece sizin……

Öğrenci koçluğu sertifika programımız hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.