NEFES TEKNİKLERİ HEYECANI NASIL DENGELER

Hepimiz zaman  zaman heyecanımızı engelleyemeyiz.  Bu sebeptende hata yapma olasılığımız yükselir.  Yaptığımız her şey zorlaşır.  Doğru düşünemeyiz elimiz ayağımıza  karışır ne yapacağımızı bilemeyiz.  Nefes teknikleri ile heyecanımızı yenmemiz aslında çok kolay.  Nasıl mı ?

Stres sırasında beden kimyasal değişiklikler meydana gelir ve hormonlarımız tarafından bazı kimyasal maddeler salgılanır. Derin nefes alarak stresten dolayı oluşan kimyasal maddeler kaybolur. Vücudumuz gevşeyerek esnek ve uyum sağlamaya hazır hale gelir. 

Doğru nefes,  dakika da 8 ila 12 arasında diyaframla alınan ciğerlerin tamamının kullanıldığı nefestir. Genellikle üst solunum dediğimiz ciğerlerimizin üst bölgesini kullandığımız eksik nefes alma modelini kullanırız. Bu tür nefes özelikle heyecanlandığımız zamanlar iyice sıklaşır ve stresimizi iyice arttırır. 

Sık ve kısa nefesler aldığımızda ise vücudumuzdaki karbondioksit ve oksijen dengesi bozulur elimiz ayağımız titrer başımız döner ve midyemiz bulanır.  Bu durumu önlemek için nefes egzersizleri yapmak nefes alışkanlığımızı değiştirmek için çok önemlidir.

Bunun için uzanarak çalışmak daha etkili olacaktır.yere sırt üstü uzanın. Gözlerini kapatın. Elinizi karnınıza koyun. Sadece burnunuzu kullanarak derin bir nefes alın. Karnınızdaki elinizle bu nefesi hissedin. Nefesi alırken sekiz sayısına kadar sayın ciğerlerinizi yavaş yavaş doldurun.  Daha sonra aldığınız nefesi biraz tutup yavaş yavaş verin.  Bu egzersize alıştıktan sonra nefes vermeyi nefes alma süresinden daha fazla uzatabilirsiniz.

Sekiz sayıda aldığınız nefesi on altı sayıda verebilirsiniz. Bu egzersizlere alıştıktan sonra daha uzun zamanda nefes alıp vermeyi  her nefesinizde yapabilirsiniz. Bu şekilde nefes aldığınızda bedeninizdeki oksijen miktarı artar , Oksijen bedenin en uç noktalarına kadar ulaşır,stres anında çıkan adrenalin, noradrenalin gibi maddelerin azalmasına yok olmasına neden olur. Kişi sakinleşir, zihinsel ve duygusal açıdan kendini çok daha iyi hisseder. Günde 40 defa bu şekilde nefes egzersizleri yaparak bu tür nefesi  nefes alışkanlığınız haline getirebilirsiniz.

Hepimizin stresimizi kontrol edememek gibi sorunu olmasına rağmen özellikle bizim için çok önemli olan sınavlardaki stres  hiç istemediğimiz bir sonuca ulaşmamıza sebep olur. Bu nedenle özellikle sınav senelerin de olup ve stresli olan öğrencilerin mutlaka sınavdan önce nefes egzersizi yapmaları gerekir. Böylelikle uzun bir süre büyük bir emekle çalıştıkları sınavlardan daha iyi sonuçlar alabilmek mümkün olur. Emekleri boşa gitmez  istedikleri sonuçları alabilecekleri sınavlar yaşarlar.  Bunun için yapmaları gereken sadece doğru nefes almak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.