Doğru Nefes

Dünyadaki yaşamımız nefes almayla başlar. Doğduğun da nefes alamıyorsa bir bebek ona müdahale edilir. Çünkü yaşama tutunmak nefesle başlar.

Bu gerçeği hepimiz biliyoruz. Her gün binlerce nefes alıyoruz hiç düşündük mü acaba doğru nefes mi alıyoruz diye?

Sizi bilmem ama ben nefes koçluğu eğitimi alana kadar ;

Dakikada kaç nefes alıyorum?

Doğru nefes alabiliyor muyum?

Diyafram nefesi mi alıyorum göğüs nefesimi alıyorum? Gibi soruların cevaplarını hiç düşünmemiştim.

Her gün bilinçsizce yaptığı bir şeyi hiç sorgulamıyor insan.

Eminim bir çoğumuz da sorgulamıyordur.

Oysa doğru nefes aldığımız da hayatımız da ki bir çok şeyin değiştiğini görüyorsun. Sadece yaşamak için değil hayatımızı istediğimiz gibi yönlendirmektir aynı zamanda nefes.

Hayatımızı yönlendirmek kısmı bana da ilginç gelmişti ilk başta. Hayatımı benim yönlendirdiği mi sanıyordum.iyice kafanızı karıştırdım sanırım.

İlk önce açıklamaya doğru nefes nedir oradan başlayalım isterseniz:

Doğru nefes ; diyafram kullanılarak dakikada 8 ila 12kez burundan alınıp burundan verilen nefestir.

Şimdiye kadar merak etmemiş herkesin önce işe dakikadaki nefes alma sayısını öğrenerek başlaması gerek. Genellikle yukarıda verilen sayıdan daha fazla çıkar. Bunu belli bir süre nefes egzersizleri yaparak düzeltebiliriz.

Nefesin sizde ki etkisini test etmek için şöyle bir deneyim gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinizi kötü hissettiğiniz bir gün rahat bir yere uzanın elinizi karnınıza koyun ve derin derin 10 nefes alın . Nefes alırken sadece nefesinize odaklanın yaşadığınız olumsuz her ne varsa düşünmeyin size huzur veren bir yerde olduğunuzu düşünün. Sadece bir iki dakika ayırın. Kendinizi daha sakin daha zinde hissettiğinizi göreceksiniz

Duygularımız ve yaşadığımız olumsuzluklar nefesimizi ;

Nefesimiz ise duygularımızı etkiler.duygularımız davranışlarımızı davranışlarımız ise hayatımızı etkiler.

Etrafınız da ki insanları inceleyin sinirli asabi sürekli gergin olan insanların yüzünün hiçi gülmediğini ve kendilerini mutsuz hissettiklerini görürsünüz. Nefes alışverişleri ise genellikle çok sıktır.

Birde sakin genelikle gülümseyen, mutlu huzurlu herkesle iyi iletişim kurabilen insanları inceleyin. Kendilerini mutlu hissederler ellerinde olanın kıymetini bilirler. Onlar daki nefes ise genellikle sakin ve ideal nefese çok yakındır.

Söylediklerimi sizde çevreniz de gözlemleyebilirsiniz..

Eğer hayatımız da bir şeyleri değiştirmek yada düzeltmek istiyorsak işe nefesimiz den başlayalım. Nefesimizle birlikte duygularımızın da değişeceğini göreceksiniz..

Daha mutlu ve huzurlu olmayı başarabiliriz. Yaşayabileceğimiz olumsuzlukları aşabilecek gücü kendimiz de daha rahat bulabilirsiniz.