NEFES EGZERSİZLERİ İLE YAŞAYACAĞIMIZ MUCİZE

Nefes, bizi özümüzde ki kaynakla bütünleyen bize mükemmelliğimiz hatırlatan, yol gösteren, bizi sağlıklı, enerjik ve zinde tutan en kutsal araçtır. Yaşamın bize verilen en önemli mucizedir. Bu mucizeyi doğal ve tam olarak kullandıkça derin bir farkındalık oluşuyor.

Doğru ve tam nefesin hayatımız da ki yaratacağı mucizeler gerçekten inanılmaz. Bize hayatın verdiği bu mucizeyi ne kadar kullanıyoruz dersiniz?

Yapılan araştırmalara göre, insanlar nefes kapasitesinin sadece %30 unu kullanıyor. Düşünün hayat size mucizeler veriyor ancak siz bu mucizeleri elinizin tersiyle itiyor yaşamınızı sürdürebileceğiniz kadarıyla yetiniyorsunuz.

Neden kapasitemizin %30 unu kullanıyoruz dersiniz. Yaşadığımız olumsuzluklar nefesimizi etkiliyor. Bebeklerin nefesi doğduklarında tam ve bütün olduğu halde zamanla bu bozuluyor.

Tam ve bütün nefes aldığımızda hayatımız da neler oluyor;

Sağlığımız önemli ölçüde iyileşiyor. Hücrelerimiz deki oksijen oranı arttıkça kanımız temizleniyor yeni hücre oluşumu hızlanıyor kendimizi daha zinde ve dinç hissediyoruz.

Kanser gibi tedavisi zor olan hastalıkların dahi tedavi sürecinde büyük bir destek sağlıyor.

Kişinin stres seviyesi düşeceği için özellikle tansiyon hastaları kalp hastaları için büyük etkileri vardır. Uyku kalitesin de iyileşme olur. Metebolizma hızlanır zayıflamaya yardım eder. Kan plazması için deki ürik asit azalır. Kendimizi daha enerjik ve zinde hissederiz.

Bunlar sadece vücudumuz da etkiler sadece bu kadar mı hayır nefesin zihnimiz de yaptığı iyileştirmede oldukça önemlidir.

Nefes, endorfin ve noradrenalin kan düzeyini artırarak beynin alpha seviyesine gelmesini sağlar. Algı yükselir. Yaşadığımız anda ki huzru ve mutluluğu daha çok hissederiz. Beyne giden periferik sinir uçlarının elektiriksel stimülasyonu ile depresyona karşı etki sağlar.

Stresimiz azalır. Dikkat eksikliği olan kişiler için bir mucizedir. Nefes ile motivasyon artar algılama yükselir daha kolay öğrenme gerçekleştiririz.

Bedenimiz de ve zihnimiz de bu kadar değişiklik yaratan nefes duygularımızı da iyileştirilir.

Duygularımız da boğulmak yerine ilerlemeyi tercih ederiz. Özümüz deki gücü fark eder.

Her şeyle mücadele etme gücü bulabiliriz.hayat daha rahat akar. İçimiz deki sevgiyi daha iyi sevdiklerimize sunarız.mutluluğu hissettmek için beklentilerimizin olmasını beklemek yerine her an mutlu ve huzurlu olmayı seçeriz

Nefesimizi bir çağlayan gibi düşüne biliriz ne kadar gür ise o kadar etrafına serinlik ve ferahlık verir.

Sizde bu çağlayanın zayıf akmasına izin vermeyin çağlayanın suyunu arttırın ki  huzur mutluluk ve sağlık sizinle olsun.

Sadece nefes ile hayatınız da yaşayabileceğiniz mucizeleri anlatmaya çalıştım. Dilim döndüğünce bundan sonrasına tercih sizin.

Kendinize bir iyilik yapmaya var mısınız?