İyi Tasarlanmış Hedefler

Başarının ilk basamağı , ne istediğinizi (neye sahip olmak istediğinizi, ne olmak istediğinizi yada neyi elde etmek istediğinizi ) bilmektir. NLP, hedeflerinizi veya isteklerinizi yaratmaz ( gerçekten ne istediğinize siz karar verebilirsiniz) Fakat isteklerinizi belirginleştirmenize yardımcı olur ve onları gerçekleştirebilmenizin yollarını gösterir. Başarılı insanlar hedefe yönelik olarak düşündükleri uzun zamandır bilinmektedir.

Ancak ailemizle sağlığımızla, hobilerimiz, spor faaliyetlerimiz veya boş zamanlarımızla ilgili birtakım hedeflerimiz olabilir ki hedeflerini kısa , orta ve uzun vadeli olmak üzere ayırırlar bir sorunu çözmeleri gerektiğinde de buna benzer bir mantıksal yol izlerler. Bir hedefi gerçekleştirmeden önce onu rahatlıkla gözlerinin önünde canlandırabilirler.

NLP, daha çok , önümüze net hedefler koyup bunları elde etmek için gereken en iyi olanakları yaratmak amacıyla beynin iki yanını da harekete geçirmeyi hedefler. Beynin tümünü kullanmak size o kadar eşsiz ve müthiş bir kaynak sağlar ki böylece düşlerinizi sağduyunuzla birleştirebilir ve gerçekten istediğiniz şeylere ulaşabilirsiniz.

Ne istediğinizi net ve kesin olarak belirlerseniz, onu elde etme şansınız yükselir. Bunu başarmak için sonuçların veya istenen hedeflerin iyi düşünülmüş ve tasarlanmış olması gerekir.

Ne istediğinizi kesin bir çerçeveye oturmak önemlidir. Ne istediğini sorduğunuz zaman bazı insanların kesin olarak ne İSTEMEDİKLERİNE dair upuzun bir liste sıraladıklarını hiç fark ettiniz mi? “Bunu istemiyorum. Şunu istemiyorum. Orada yaşamak istemiyorum. Şunu bırakmak istiyorum.” Öte yandan, ne İSTEDİKLERİNİ tanımlarken güçlüğe düştüklerini gördünüz mü? İnsanların çoğu özel ve iş yaşamlarındaki olayları ‘sorun’ olarak görürler.

Bu nedenle de sorunlar kendilerini engellediği zaman ‘takılıp kalırlar’.

Her hangi bir sorunu, bir sonuç haline dönüştürebilirsiniz: ‘İstemiyorum/Sevmiyorum – ‘Bunun yerine ne isterdin?’ diye sorun. ‘Yapamam/Yapamayacağım’ – ‘Yaparsan ne olur?’ diye sorun.

İyi tasarımlanmış bir sonuç biraz esneklik gerektirir ama kendi kaynaklarınızla elde edebileceğiniz bir şeydir. Ayrıca ölçeklemenin doğru yapılması gerekir. Eğer sonuç aşırı büyükse, daha küçük bir parçası üzerinde çalışın. Eğer uğraşmaya değmeyecek kadar küçükse, ait olduğu bütünü düşünün ve çıktı olarak onun üzerinde çalışın.