IQ

IQ SİZİ OKULDAN MEZUN EDER EQ İSE HAYATTAN

 Evliliğin 3. yılında karısı arkadaşlarına evliliğindeki sorunları anlatmaya başlamıştı. Aşk evliliği olarak başlayan evlilik 5. yılına varmadan çatırdamaya başlamıştı. Karısından istediği şuydu,  “seninle evli kalmamı istiyorsan düzenli olarak günde 3 öğün odama gelecek, benden dostluk ve yakınlık beklemeyeceksin” Evlilik 11 yıl sürdü  boşanmanın ardından aşırı üzüntü beraberinde mide ülserini getirdi. Hastalığı sırasında kendisi ile ilgilenen kuzeni ile mantık evliliği yapsa da bu evlilikte de mutlu olamadı. Zaman zaman sağlığını kaybetti. Bahsettiğim hayat dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen Albert EINSTEIN‘a ait.

IQ zeka seviyesi olarak bir çok insana göre çok yüksek olan, fizik profösörü EQ seviyesi olarak yani duygusal zeka olarak aynı seviyede olduğu söylenemez.

IQ Öğrenme ve anlama yeteneğini ölçer. Bilgiyi kullanma, soyut düşünce ve analitik yetenekleri ölçer

EQ Duygularınızı ve iletişim hayatında ne kadar uyumlu olduğunuzu gösterir. Başkalarını anlama yaratıcılık esneklik stres ile mücadele liderlik vasfı konsantrasyon   kendiniz ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizle ilgilenir.

Duygusal zekanın ögeleri

Kendini  tanımak, doğru ve sağlıklı ilişki ,güdülenme,empati sorun çözme ,engel aşma.

Genelde anne ve babalar çocukların da akademik başarını çok yüksek olmasını ister. Hatta girilen sınavlarda çocuklarının başarıları en önemli övünç duydukları olaylar arasındadır.  Eğer bir çocuk sınavlarda yüksek puanlar alıyor yaşıtlarına göre çok daha başarılı olabiliyorsa onun bencil olması, büyüklerine karşı saygısız olması, arkadaşları ile iyi ilişkiler kuramıyor, olması kendi yapacağı bütün her şeyi ebeveynlerine yaptırıyor olması, eve gelen bir misafire hoş geldin demeyecek kadar anti sosyal olması, tamamen odasında kendiyle yaşıyor olması gibi ve bunlara benzer birçok sorun olmasına rağmen bunların tümünü görmezden geliriz.

Sonuçlarını bu kadar önemsediğimiz sınavlarda çok başarılı olanlar acaba hayatlarında da aynı başarıyı yakalayabilmişler midir?

Ya da şuan başarılı olarak gördüğümüz kişiler bu başarılarını sadece bu sınavlarda başarılı olma sonucu mu almışlar?

Yapılan araştırmalara göre bu zamana kadar üniversite sınavında birinci olanların hayatları incelendiğin de hepsinin aynı başarıyı iş hayatlarında ve aile hayatlarında göstermedikleri görülmüştür. Demek ki sadece IQ zeka seviyesinin yüksek olması iş ve aile hayatında başarılı olmak için yeterli değil. IQ nun yanı sıra duygusal zeka olarak adlandırılan EQ nun da gelişmiş olması hayat başarısını getiriyor.

Peki o zaman çocuklarımızda duygusal zekanın artması için neler yapabiliriz?

Çocuklarımız da görmek istediğimiz öz değerleri ilk önce kendi hayatımız da uygulamalıyız. Çocuklarımızı koşulsuz sevmeliyiz. Sevgiyi koşulsuz alan çocuklar ondan istenen beklentileri yapmak için şart koşmaz. Onlara alması gereken sorumlulukları zamanın da verin zamanı geçince verilen sorumluluklar  genellikle çocuklar tarafından uygulanmaz. Çocuğunuzun hayatın da ki direksiyona, çocuğunuzun oturmasına izin verin siz sadece onun yanında yer  alın bırakın hayatına kendi yön versin. Böylelikle yaptığını bilincinde ve sonuçlarını sorumluluklarını alan çocuklarımız olur. Ayakları üstünde durabilir size olan bağımlılığın dan kurtulur. Daha özgür ve kendi gücüne güvenen çocuklar yetiştirebiliriz.

Sadece başarıyı okul başarısı olarak görmek okul hayatının sorasın da çok eksik kalır.

Eğer çocuklarımızın hayatta mutlu ve başarılı olmasını istiyorsak onları duygusal olarak ta geliştirmeliyiz.