İletişimde Uyum

İnsan sosyal bir varlıktır. Dünya var olduğundan buyana sürekli iletişim kurma ihtiyacı vardır. İletişim için sadece sözler yeterli değildir. Vücut dilimiz ses tonumuz da iletişimimizi etkiler.

55% – vücut dili

38% – ses

7% – asıl içerik

Bu araştırma sunumlara dayandırılmıştır ve duruma göre değişebilir. Bununla birlikte  pek çok iletişimde vücudun duruşu, ifadeler, göz teması ve ses tonu kullandığımız sözcüklerden çok daha önemlidir. Örneğin ses tonumuzda herhangi bir vurgu yoksa duygularımız karşı tarafa geçmez. Örneğin sevinçli bir olay anlatırken monoton bir ses tonu kullanmak sevincimizi ifade etmekte zayıf kalır. Ya da üzüntümüzü ifade  ederken sevinçli bir ses tonu kullanmak duyduğumuz üzüntüyü karşıya geçirmez.

Etkili bir iletişim kurabilmek için uyum yeteneğine sahip olmak gerekir. Karşıdaki insanla aynı görüşte olmanız gerekmese de  ona tepki vermeniz ve anlaşıldığı duygusunu vermeniz gerekiyor. İletişim kurduğumuz kişiyi dinlediğimizi ifade etmek ve arada bazı sözler ve mimikler kullanmak iletişimin en önemli unsurudur.

Karşımızdaki insanın vücut dili ve ses tonu açısından uyum ve aynalama  yöntemini kullanarak ve deyim yerindeyse ‘onun dansına katılarak’ uyum yaratabiliriz. Böylece kendi dünyamız ile onun dünyası arasında bir köprü kurulur ve etkili iletişimin temeli olan güven oluşur.

Kendinizi karşıdaki insanın deneyimine göre ayarlama anlamına gelen bu işleme ahenk kurma diyoruz. İletişim sanatı, ayak uydurmak ve sonra yavaş yavaş amaçladığınız noktaya doğru yönlendirmek demektir.

Sözel olmayan bazı eşleştirme ve yansıtma örnekleri şunlardır:

Vücut                        Ses

Duruş                                                                           Yükseklik

Yüz ifadeleri                                                                Ton

El hareketleri                                                              Vurgu

Göz hareketleri                                                          Tempo

Nefes alışlar                                                              Tanımlayıcı sözcükler

Ayak hareketleri                                                        Tekrar sözcükleri

Vücut değişimleri