HIZLI OKUMA ve HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Dünya hızla gelişiyor ve her şey daha hızlı tüketiliyor.

Gündemdeki haberlere yetişmek her yeni bilgiden haberdar olmak, sosyal medyayı takip etmek, yeni çıkan kitapları okumak gibi bir çok işi bir anda yapmak çok zor. Bu kadar yoğunluk içinde, okuma hızımızın iki katına çıktığını farz edin bütün bu işleri yarı zamanda yapmak daha farklı bir çok işe yetişme zamanını bize doğurur. Çünkü, hızlı okumak zamandan tasarruf etmemizi sağlar.

Öğreneceğimiz bilgileri daha hızlı öğreniriz. Kendimizi geliştirmek için okumamız gereken bilgileri, daha kısa zamanda öğreniriz. Zaman akıp giderken siz arasında kaybolmazsınız. Hızlı okuduğunuz da okuduğumuzu daha iyi anlarız. Motivasyonumuz güçlenir, başarılarımızın sürekliliği artar, hafızamız güçlenir.

Hızlı okuma öncesinde, kelimeleri bir ve ikili gruplarla okunurken (9 karakter) , hızlı okuma sonrası kelimeler üçlü dörtlü gruplarla okunur. (20 karakter)

Hızlı okuma öncesi okurken sık sık duraklamalar yaşanır. Okuma akıcı ve anlaşılır değildir, hızlı okuma sonrası, satırlar akıcı okunur okunanlar tekrar edilmez. Okuma daha zevklidir.

Hızlı okuma öncesi, sınav sırasında ortalama bir soruyu, 40-45 saniyede okunurken, genellikle sınavlarda sürenin yetmediğinden şikayet edilir. Soruları kontrol etmek, için ise zaman kalmaz. Hızlı okuma çalışmalarından sonra ise, her soruyu en az 6-7 saniye daha az sürede okunacağından, sınavlarda süre sıkıntısı kalmaz ve yapılan soruları tekrar kontrol etme şansımız olur. Buda sınavlarda doğru sayımızın yükselmesine sebep olur.

Hızlı okuma öncesi ,bir kitabı bazen günlerce elimizde taşırız. Bazen kitaptaki konudan dahi kopar, hatta hatırlamak için geri dönüş yaparız.  Oysa hızlı okuma çalışmalarından sonra, aynı kitabı kısa zaman için de okuyacağımızdan, kitaptan çok daha fazla zevk alırız. Aynı sürede çok daha fazla kitap okuma şansımız olur.

Hızlı okuma öncesinde, ağır okuduğumuz için, okuduğumuza odaklanamayız. Çoğu kez aklımızdan bir çok şey geçer ve dikkatimiz dağılır. O yüzden okuduğumuzu anlamayız. Hızlı okuduğumuzda ise, göz ve beyin daha iyi kontak kurar ve okuduğumuzu çok daha iyi anlarız. Hızlı okuduğumuzda, okuduklarımıza daha iyi odaklanacağımız için, öğrenme daha kolay olacaktır. Aynı zamanda okuduklarımız hafızamıza almamız çok daha kolay olacaktır.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.