HIZLI OKUMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Hızlı okuma, bir dakika da okunan kelime sayısının yükselmesidir. Ortalama bir insan dakikada 150- 200 kelime okurken, hızlı okuma çalışmaları ile bu sayı 400-600 kelime arasına çıkar. Hızlı okuma çalışmaları devamlılık gösterdikçe, bu sayı 1000 kelimeye kadar çıkabilir.

Okuma hızı ne kadar artabilir?

Okuma hızı disiplinli bir çalışmayla 10 katına kadar çıkarılabilir. Her sene bu konuda yeni rekorlar kırılmaktadır. 2011 yılında bir türk çocuğu dakikada 12 bin kelime okumayı başarmıştır. Okuma hızı konusunda ün yapmış kişilerin çoğunluğu, ünlü iş adamları ve siyasetçilerdir. 

Çünkü zamanları çok kıymetlidir, ne kadar az zamanda ne kadar çok şey okurlarsa, onlar için büyük bir kazanımdır.

Hızlı okuma yetenekle ilgilimidir?

Yetenekle çok ilgisi yoktur. Yeteneğin hızlı okumadaki yeri %10 geçmez.  Çünkü hızlı okumanın en önemli kuralı, disiplinli çalışmadır. Hızlı okumak isteyenler hızlı okuma teknikleri ve hızlı okuma egzersizlerini yaptıkları zaman, arzu ettikleri hıza ulaşabileceklerdir. Tek kural çalışmaların disiplinli ve sürekli olmasıdır.  Egzersizler 21 gün hiç aralıksız günde 25 -30 dakika sürmelidir.

Hızlı okuyunca  anlaşılır mı?

Göz kelimeyi görür sinyali beyine iletir. Beyin o kodu çözümler ve işlem zihinde gerçekleşir, kod bir anlama kavuşur.  Ardından ikinci kelime gelir ve bu şekilde zihin sürekli işlem yapar. Yavaş okuyan birinin  okuduğu kelimeler tek tek olacağı için beyin her seferin de aynı işlemleri yapar. Ancak hızlı okumaya başlandığında 3-4 kelime aynı anda görüleceğinden, zihin dört farklı işlem yapmak yerine tek bir işlem yapar. Bu nedenle, hızlı okumaya başlandığı için zihin hızlanacaktır. Hızlı anlamak için, çeşitli egzersizler yaparak anlama hızımızı yükseltebiliriz. Hatta yavaş okumaya göre, daha hızlı anlamaya odaklanmaya başlarız.

Hızlı okuma okul ve sosyal hayattaki başarıyı nasıl etkiler?

Hızlı okuma, gerçekten mükemmel bir şeydir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; bir avukatı düşünelim bir dava için davayla ilgili dosyayı titizlikle incelemelidir.  Davaya yeterince hakim değilse, savunmasını da iyi bir şekilde yapamaz. Avukat, hızlı okuyan bir avukatsa, dosyayı daha kısa zamanda okuyacak ve zamandan tasarruf edecektir. Diğer dosyalara da zaman ayırabilir. Böylelikle zamandan tasarruf ettiği gibi, dosyaları da daha iyi inceleyebilir. Konuya hakim olacağı için çok daha iyi savunma yapabilir. Böylelikle mesleğinde büyük başarılar kazanabilir. Bu örneği her meslek için çeşitlendirmek mümkündür. Her birey kendi kariyerinde iyi bir yükseliş istiyorsa, daha çok okumalı ve daha çok bilgiye ulaşmalıdır.

 Okul hayatında ise öğrencilerin başarılarını olumlu yönde etkiler. Daha iyi öğrenirler, zamandan tasarruf ederler . Kitap okuma alışkanlığı kazanırlar. Sınavlarda süre sıkıntıları kalmaz. Her soruyu hızlı bir şekilde cevaplayacaklarından, sınavlarda soruları tekrar kontrol etmek için süreleri kalır.

Hızlı okuma için ne yapmalı?

Hızlı okumak için, ilk önce hızlı okuyacağınıza inanmalısınız.  Hızlı okuma hedeflerinizi belirlemelisiniz.  Hızlı okumak için nedenler bulmalısınız.  Yetrince sebebiniz varsa, hızlı okuyabilmeniz çok daha kolay olacaktır. Hızlı okuma ile ilgili egzersizleri 21 gün hiç aralık vermeden, her gün 25-30 dakika yapmalısınız. Her gün bir önceki güne göre daha hızlı okuduğunuzu, göreceksiniz.böylelikle bu  konuda kendinize olan güveniniz artacak ve istediğiniz hıza ulaşacaksınız.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.