Hızlı Okuma

HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ

Göz kasları aynen diğer kaslarımız gibi çalıştıkça güçlenir ve daha fazla esner. Görüş açısı genişler satırlar üzerindeki göz hakimiyeti artar.

Hızlı okuma çalışmalarını temelini bu göz egzersizleri alır. Bu egzersizleri 21 gün günde 20 dakika yaptığımızda okuma hızının en az iki katına çıktığını görebilirsiniz. Bu egzersizleri herkes kendi de yapabilir yapılması oldukça kolaydır. Egzersizlere başlandığın da gözlerin biraz ağrıması oldukça doğaldır. Her egzersizin ardından gözlerinizi iki üç saniye dinlendirmelisiniz.

Göz egzersizlerini hızlı okuma programlarından yapacağınız gibi manuel olarak da yapabilirsiniz.

Bu egzersizleri gözlerin çeşitli yönlerde bakmasını sağlayarak göz kaslarını güçlendirmektir.

HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ
HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ

Bu egzersizlere örnekler vermek gerekirse.

  1. Size kılavuz olması için elinize bir kalem alın,  gözünüzden 30 cm uzakta tutun, ilk önce kaleme bakın, sonrasında karşıdaki duvarın sağ köşesini tekrar kaleme bakın, bu defa duvarın sol köşesine bakın. Bunu hızlı olarak 3 dakika süre olarak yapın.
  2. Başınızı oynatmadan bakabildiğiniz kadar yukarıya bakın, sonra bakabildiğiniz kadar aşağıya bakın  bu hareketi de 3 dakika yapın.
  3. Yine başınızı oynatmadan, sanki arkanızda biri varmış gibi, omuzlarınıza bakın, ilk önce sağ omzunuza, gözleriniz yorulduğunda, sol omzunuza bakın. Bunu da 15 saniye periyotlarla 3 dakika yapın.
  4. Şimdi ise karşımız da ki duvara gözlerimizle, sekiz çizelim yine bunu da 3 dakika yapalım.

Bunlar bu egzersizlere örneklerdir, daha farklı egzersizlerde yapılabilir. Hızlı okuma çalışmalarında en önemli nokta, yaptığımız egzersizleri her gün düzenli olarak yapmaktır. Özellikle aynı saatte yapılan egzersizler daha iyi sonuçlar vermektedir.

Her gün, dakikadaki okuma hızı ölçülmeli kaydedilmelidir. Başlangıçla ne kadar fark ettiğini görmek bizi daha iyi motive edecektir.

Hızlı okuma çalışması yapılırken ve daha sonra mutlaka düzenli kitap okunmalıdır. Bu çalışmaların yapılmasının ardından, kitap okunmadığında yukarıya çıkardığımız okuma hızımız tekrar geri düşecektir.

Hızlı okuyacağınıza inanmanız, bu konudaki yanlış inançlarınızı kırmamız, bu çalışmalardan daha iyi sonuçlar almamızı sağlar.

Daha çok okuyan Türkiye için daha az zaman da daha çok kitap okumak için mutlaka hızlı okuma çalışması yapalım……..

Öğrenci koçluğu sertifika programımız hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.