Hızlı Okuma Çalışmaları

HIZLI OKUMA ALANINDA YAPTIĞIM ÇALIŞMALAR

Okuma hızı hepimiz için önemli olsa da, özellikle öğrenciler için ayrı bir önemi var. İlkokul düzeyindeki öğrencilerin okumalarını geliştirmeleri daha çok kitap okumaları her derste başarılı olmalarını etkiliyor. Okuduğunu anlama, okuduklarını yorumlayabilme ,sebep ve sonuç ilişkisi kurabilme yetilerini kazanmak öğrencinin çok kitap okuması, okumanın ise akıcı olması ile mümkün. Çocuğun bu yönlerini geliştirebilmek için, okuma hızını yükseltmek onların okul başarılarını olumlu yönde etkiliyor.

Orta öğretim ve lise çağında ki öğrenciler için yine okuma hızını yüksek olması, ders çalışma sürelerini kısalttığı gibi daha çok kitap okumalarına imkan sağlıyor. Son dönemlerde özellikle Türkiye geneli yapılan sınavlarda, uzun paragraf soruları her derste dikkat çekiyor. Normal hızda okuyan bir öğrenci, soruların uzun olmasından dolayı sınavlarda zaman problemi yaşıyor. Genellikle tüm soruları yetiştiremiyor ve hiç okumadığı sorularda yapabileceği soruları yapamamış oluyor. Bu da öğrencinin başarısının düşmesine, istediği puanı alamamasına sebep oluyor. Okuma hızı yüksek olan bir öğrenci ise, sınavda tüm soruları okuyabildiği gibi, yaptıklarını kontrol etmeye dahi zaman bulabiliyor. Öğrenci yapabileceği tüm soruları görebiliyor ve cevaplıyor. Böylelikle sınava giren öğrenciler için de, bir avantaj elde ediyor.

Hızlı okuma çalışmaları, sadece öğrenciler için avantajlar sunmuyor. Yetişkinler için de okuma hızımızın yüksek olması yaptığımız, mesleğe göre çeşitli avantajlar sunuyor. Örneğin, bir avukatsanız dava dosyalarını daha hızlı okuyup savunmalarını hazırlayabilir, bir şirkette çalışıyor ve günde birçok maille cevap vermek zorunda iseniz, yine işinizi daha kısa  zamanda yapabilirsiniz veya bir öğretmenseniz, hızlı okuma çalışmalarından kendiniz, yararlandığınız gibi öğrencilerinize de yaralandırabilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama en önemlisi kitap okuma alışkanlığı elde edebiliriz.

Hızlı okuma çalışmalarının, temelini göz kaslarını geliştirmek ve hızlı okuma ile ilgili yanlış inançları yok etmek gelir.

Göz kasları, aynen vücudumuzun diğer kasları gibi belli egzersizlerle güçlenir. Bu egzersizleri birkaç gün yapmanın, hiçbir faydası olmaz okumada oluşan, yükselme çok kısa zamanda iner.

Göz egzersizlerinin 21 gün aralıksız devam etmesi halinde ulaşılan seviye kalıcı olur.

Hızlı okuma çalışması yaptığım kişilerle, 21 gün göz egzersizlerini birlikte yapıyoruz. Böylelikle yapılan çalışma sonucu, okuma hızı en az iki katına çıkıyor. Aynı zamanda hızlı okumayı ve dikkat yoğunluğunu geliştiren alıştırmalar egzersizler çalışmaları daha zevkli hale getiriyor.

Yaptığım iki günlük hızlı okuma eğitimlerinde, hızlı okumayı engelleyen inançlarımız neler ?, bunlardan nasıl kurtulabiliriz ? Okuma hızımızı attırmak için yapacağımız göz egzersizleri neler ve nasıl yapılır ? Bu egzersizleri ne kadar süre yapmamız gerekmektedir ? Gibi bilgilerle hızlı okuma için katılımcıları bilgilendiriyorum.

Yaptığım kurslar ise hızlı okuma eğitimlerinden biraz farklı. Katılımcılarla 21 gün her güm 20 dakika göz egzersizlerini benim nezaretimde yaptırıyorum. 21 gün aynı saatte düzenli olarak yapılan egzersizler, her katılımcıda okunma hızını en az iki katı arttırıyor ve artan hız daha kalıcı oluyor. Yaptığım çalışmalar oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Katılımcıların okuma hızlarını, istedikleri düzeye çıkardıkları gibi, kurs bitiminde bu egzersizleri nasıl yapabileceklerini, iyice kavramış oluyor. Gönderdiğim programlardaki, egzersizleri daha sonrada yaparak, okuma hızlarını daha da yükseltebiliyor. Dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenciler için, aynı süre için de bu konuda da çalışmalar yapıyorum.

Hızlı okuma kurslarına katıldığınızda elde edeceğiniz kazanımlar;

Zahmetsizce daha akıcı öğrenebilirsiniz.

Okurken zamandan tasarruf edersiniz.

Okurken beyninizle daha iyi ilişki kurabilirsiniz.

Okuma zevkli hale gelir okunman metin daha iyi hafızaya alınabilir.

Kelime hafızanız artar okurken ve yazarken kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

Kişisel olarak değişik avantajlar sağlar.

Okuma alışkanlığı olarak önemli bir adım atmış olursunuz.

Sınavlarda süre sıkıntınız kalmaz.

 Eğer sizinde hızlı okumak için yeterli sebebiniz varsa açtığımız kurslara katılabilir,istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.