hedefler

HEDEFLERİMİZ YARINA BAŞLAMAK İÇİN SEBEPLERİMİZDİR

Her doğan gün bize bir çok güzellikler sunar. Yeni umutlar güzellikler getirir.güne başladığımızda bir çok yapılacak listesi vardır kafamızda. Bazen bu liste kalabalıktır ve bütün bunları nasıl yapacağımız konusun da sıkıntılar yaşarız. Böyle anlarda hiç işimizin olmayacağı bomboş geçirebileceğimiz günleri hayal ederiz.

Bütün gün yatmak hiçi bir yere koşturmamak çok güzel gelir bir an.

Şöyle bir düşünelim hiçbir işimiz yok yarın uyanmak için hiçbir sebebimiz yok. Bir günümüz diğer günümüzle aynı. Ne kadar yaşamak istersiniz bu şekilde.

Çok çalışmaktan yorulmuş bir kişi olsak dahi bu şekilde hiçbir şey yapmadan yaşamak belli bir sre sonra hepimizi sıkar.

Çünkü bizi hayatta tutan hedeflerimizdir. Hedefi olmayan bir kişinin yaşamasının da bir anlamı yoktur.

Sabah uyandığımızda o gün için yapacaklarımız bizim kısa hedeflerimizdir. Gece yattığımızda bu hedefleri gerçekleştirmişsek o gün kendimize olan güvenimizle uykuya dalarız. Bu huzur ve güvenle yeni bir güne başlarız.

Bizi her gün çalışmaya iten bizim uzun vadeli hedeflerimizdir.düşünün hayalinizde bir araba var ve bu arabayı almak için 3 sene para biriktirdiniz ve bu arabayı aldınız. Geçen zaman için de sizi çalışmaya iten hedefinizdir.Hedefinizi gerçekten çok istemişseniz çalışmaktan dolayı yorgunluğunuz hiçbir zaman önemli olmaz. Arabayı aldığınızda sizden mutlusu yoktur. Çünkü aylardır istediğiniz bir şeyi almanın gururunu yaşarsınız.

Bir de şöyle düşünelim bir araba beğeniyorsunuz, babanıza söylüyorsunuz aynı gün babanız size arabayı alıyor. Bu şekilde bir araba aldığınızda mı mutlu olursunuz yoksa 3 yıl emeğin ardından araba aldığınızda mı ? Bence uzun bir süre emeğin ardından elde edilen şeyler insanı daha mutlu eder. Aylarca uğraşıp bir şeyler elde etmenin haklı gururunu yaşar insan

İnsanın en ihtiyaç duyduğu onay kendi onayıdır. Yaptıklarınızın doğru olduğunu düşünüyor elde ettiğiniz başarılardan gurur duymanız kendinize olan güveninizi pekiştirir.

Kendine güvenen bir kişini başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

Bütün istediklerinizin hemen gerçekleştiğini düşünün bir şeyleri elde etmek sizi ne kadar mutlu eder. Başlangıçta her istediğinin olması insana güzel gelse de zaman içerisin de bu amaçsızlık insanı yanlış şeyler yapmasını sağlar.

Bir televizyon programında  bir röportaja katılan 100 yaşında bir kadının dediği aslında insan için hedefin önemini çok güzel açıklıyordu.

Muhabirin  “bu kadar dinç olmanızın sebebi olarak ne söylersiniz” sorusuna , şu cevabı vermişti,  “benim her gün için her ay için ve her yıl için hedeflerim vardır  ve bu hedeflere ulaşmak için çalışırım. Bu çalışma beni hayata bağlıyor, dinç yapıyor.

Yarına uyanmak için bir nedenimiz varsa sabah uyanmak zor gelmez insana. Kendimizi çok güçlü hissederiz.bu güç bizi ayakta tutar yaşama bağlar.

Öğrenci koçluğu sertifika programımız hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.