HEDEFE ULAŞMAK İÇİN GEREKEN PÜF NOKTALAR

1.) Hedefin  pozitif  olarak ifade edin.

insanlara hayattan ne istediklerini sorduğunuzda onlar ne istediklerini değil, sadece ne istemediklerini konusunda upuzun bir liste söylemeye başlarlar. “Bunu istemiyorum. Şunu istemiyorum. Orada yaşamak istemiyorum.

İnsan beyni negatif emirler kabul etmez. ‘Sakın düşme’ diye bir çocuğu uyarırsanız beyni onu düşmek olarak algılar ve çocuk düşer. Kendinize  vereceğiniz her negatif emir beyniniz pozitif olarak algılar…dikkat! Hedefinizi pozitif kelimeler ile ifade edin. Örneğin ; okurken kendinize şu telkini verirseniz “içten seslendirme yapma” yerine “Kelimeleri sembol olarak göreceğim” diye telkin verebilirsiniz.    

Kısacası nereye gitmek istiyorsak ona odaklanmalıyız. Tam olarak ne istiyorsunuz? (“ne istemiyorsunuz?” değil)Kendinize sorun;  Gerçekten istediklerinizi olmak istediğiniz noktayı, ayrıntılı bir şekilde hayal edin ve bunları olumlu cümlelerle ifade edin. Hatta bunları her zaman görebileceğiniz bir panoya yazabilir ve bu hedefleri sık sık okuyarak kendinizi motive eder bilinçaltınızın gücünü kullanabilirsiniz.

2.) Hedefinize ulaştığınız, durum duyusal açıdan özel olmalıdır. 

Hedefinizi belirtin. Ulaştığınız zaman ne görecek, duyacak, hissedeceksiniz. Hedefinize ulaştığınız zamanın resmi mutlaka zihninizde canlandırın. (Sanki şimdi oluyormuş gibi) Özellikle uykuya dalmadan  10 dakika önce ve uyandıktan sonra ilk 10 dakika yaptığımız hayaller bilinçaltına kayıt olur.  Bu hayalleri kurduğumuzda hedeflerimize ulaştığımızda duyacağımız mutluluğu hissetmek heyecanı yaşamak sanki hayallerimiz gerçekleşmiş gibi hissetmek bizi hedeflerimize daha çok yaklaştırır.

3.) Hedefinizi Düzgün bir şekilde bağlamına yerleştirin.

 Nerede, ne zaman, nasıl ve kiminle bu sonucu elde etmek istiyorsunuz?hedeflerimizi oluştururken ayrıntılar ve bu hedeflere nasıl ulaşabileceğimiz iyice planlamalıyız. Bazen tahmin etmediğimiz ayrıntılar ve riskler bizi zor durumda bırakabilir.

4.) Hedefiniz  sizin tarafından başlatılıp sürdürülebilmelidir.

 İstediğiniz hedefe ulaşmanız için her şey   kontrolünüzde ve sorumluluğunuzda  olmalıdır. Hedefinizi  gerçekleştirmek için ne yapmalısınız? Hedefine ulaşmak için hangi kaynaklara ihtiyacın var?Eğer hedeflerinize ulaşmak için başkalrının yapması gerekenler varsa ve bu sizin kontrolünüzde değilse bu sizi zora sokabilir.   Bütün planlarınızı alt üst edebilir.

5.) Hedef  uygun ve net biçimde bir bağlama dayandırılmalıdır.

Hedefinizi kesin ve açık bir şekilde ifade edin. Yani, hedefiniz genelleme olarak ifade edilmemelidir. Ne istediğinizi kesin olarak bilmeden onu elde etmek için çok fazla şansınız olmaz nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız istediğiniz yere ulaştığınızı hiçbir zaman bilmezsiniz.  Hedefler ne kadar net olarak ifade edilirse bu konuda atılacak eylem adımları okdar net olur ve bu adımları ne zaman nasıl atabileceğiniz netleşir.

6.)Arzulanan hedef, mevcut durumun olumlu yanlarını korumalıdır.

Eğer bu yapılmazsa, bir olumsuzluğun   yerini başka bir olumsuzluk alabilir. Hedeflere ulaşmak için yapılacak eylem adımları var olan durumumuzu kötü etkilememelidir. Bu şekilde yapacağımız bir hata hedefimizden bizi uzaklaştırır veya zor durumda bırakır.

7.)Hedef veya arzulanan durum daha geniş kapsamlı sonuçlara dikkat edin.

Kendinizi ve başkaları açısından ortaya çıkacak sonuçları düşünmeli ve kendinize  ya da başkalarına zarar verecek hedefler peşinde koşmamalısınız ?  Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizdeki sonuçları geniş olarak düşünmek yine hata yapmamızı engeller. Bu hedefin b,ze ve çevrem,izdekilere etkisi ayrıntılı olarak düşünmeliyiz.