Yılbaşında milli piyango bileti çoğumuz alıyoruzdur sanırım. Büyük ikramiye ile kaç tane ev alırız kaç tane araba ikramiyeyi bankaya yatırsak ne kadar faiz alırız gibi hesaplamalarla geçer yılın son haftaları.

Herkesin kendince bir hayali vardır. Evler arabalar dünya turları bu liste uzar gider. Peki ikramiye kazananların  hayatlarını hiç incelediniz mi çoğu çıkan parayı kısa bir zamanda kaybetmiş hayatlarında bir çok olumsuzluk yaşamışlardır.

Neden böyle oluyor sizce onca hayaller gerçekleştiğin de neden mutlu olamıyorlar, tabii bu konuda istisnalar olsa da genele göre konuşuyoruz ?

Hangimiz sabah kalktığımızda sabah kalktığımız da gözlerimizin görebildiği için mutlu oluyor yada yürüyebildiğimiz koşabildiğimiz için …

Çoğumuzun hiçi aklına gelmez bunlar. Çünkü bizim olan elimizde olan her şey zamanla alışkanlık halini alır. Elde etmediğimiz zamanı unuturuz hiç olmasaydı, neler olurdu pek düşünmeyiz. Oysa bir çok kişi bizim elimizde ki bizim şükretmediğimiz şeyleri elde edebilmek için dua eder.

Ne kadar çok maddiyata önem veriyoruz. Ne kadar paramız varsa o kadar mutlu oluruz diye düşünüyoruz sanki.

Okul çağında ki küçücük çocuklar bile  arkadaşlarını giydiği monta, ayakkabı kalitesine cep telefonu markasına göre seçiyor.

 Biz hiç marka bilmezdik, dediğinizi duyuyorum. Neden acaba bu gün çocuklar marka düşkünü hiç düşündük mü? Acaba burada bizim hiç mi suçumuz yok?

Çocukların bebekliğinden başlayarak, oyuncak alma yarışında olmamızın çocuğun her istediğini bir şekilde almamızın hiç mi suçu yok. Çocuğumuz doğduğun da maddi kavaramlar hakkında ne kadar bilgisi vardır sizce?

Çocuk bizi taklit ederek büyür bizim değer yargılarımız öğrenir biz neye önem veriyorsak oda aynı şeylere önem verir.

Eğer bizde sevgiyi görürse oda sevmeyi öğrenir, sevdiklerine eşyalarına değer vermeyi öğrenirse sevdiklerinin ve eşyalarının kıymetini bilir.

Hak etmeden sunduğumuz her şey değersizleşir. Elde ettiklerimiziz değerli kılan onun için sarf ettiğimiz emektir. Emek vermeden elde ettiğimiz maddi varlıkların bizim için önemi yoktur.

Hayatımızda ki elde ettiğimiz her şeyin farkında olabilirsek ne kadar şanslı olduğumuzu anlarız ve bunların bir çoğunun parayla alınmayacağını görürüz.

Bu yazıyı okuduktan sonra sizde hayatımda iyiki var dediğiniz şeylerin bir listesini yapın Ne kadar değerli ve güçlü olduğunuzu keşfedeceksiniz.Haydi hemen listeleyi yapmaya başlayın kendinizi hiç olmadığı kadar iyi hissedeceksiniz.