HAYAT BAZEN SINAVDIR

Bazen hayat insanı çok sınar. Bu kadarda olmaz dersin. Ancak bu sınavdan geçebilmek herkesin yapabileceği iş değildir. Çoğumuz sonuna kadar gidemeyiz. Tükeniriz olmuyor der bırakırız. Hayallerimizin peşinden koşmayı bıraktığımızda bir daha hayallerimizi yaşayabilme hakkını elimizden alırız.

Bazıları ise herkesin hayal olmaz dediği hedeflerine ulaşmak için her yolu dener, bütün olumsuzluklara göğüs gerer, bir çok kez başarısız olsalar da yinede vazgeçmezler. Ama sonunda kazanırlar sabrettikleri zorluklar kadar başarıları da parlak olur.

Buna çok güzel bir örnektir Soichiro Honda nın hikayesi ;

Honda marka motoru veya arabaları hepimiz biliyoruzdur sanırım.Honda şirketi bu gün dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

1938 yılında Soichiro Honda henüz daha öğrenci iken sahip olduğu her şeyi küçük bir atölyeye yatırmış. Hayalinde ki fikri gerçekleştirmek için gece gündüz çalıştı. Çalışmalarının giderlerini karşılamak için karısının mücevherlerini sattı. Ama sonunda piston ringlerini yapmayı başardı ve Toyota ya sundu. Yaptığı piston ringlerinin Toyota ya uymadığı söylenerek kabul edilmedi. Kabul edilmemesine rağmen fikrini geliştirmek için çalışmaya devam etmiş. İki yıl geçtiğinde Toyata ona hayalindeki anlaşmayı sunmuş.

Belli bir süre sonra kendi fabrikasını kurmaya karar vemiş. Ancak savaşa hazırlana Japon hükümeti ona istediği betonu vermemiştir. Bu olumsuzluk onu yıldırmamış arkadaşları ile kendi betonlarını yapabilecekleri yeni bir süreç geliştirmiş. Fabrikasını kurmuş.

Yaşadığı olumsuzluklar bununla kalmamış savaş sırasın da fabrikası iki kere bombalanmış.

İmalat tesislerinin önemli bir bölümü mahvolmuştur. Buna yas tutmak yerine o ABD ordusunun attığı benzin tenekelerini biriktirmeye koyulmuş. Topladığı tenekeleri kendi imalatında hammadde olarak kullanmış.

Savaştan sonra Japonya da korkunç bir kıtlık olmuş bay Honda bile arabası ile alışverişe gidememeye başlamış. Bu durumu da karlı bir işe dönüştürmüş bisiklete taktığı motor sayesin de daha ekonomik ulaşım yapabilme imkanı bulmuş. Benzin sıkıntısından arabalarını kullanamayan Japon halkı bu fikri çok sevmiş kendi bisikletlerine de bu motoru takmak istemiş. Bay Honda nın yaptığı motorlar tükenmiş. Motor fabrikası kurmaya karar vermiş. Ancak fabrikayı kuracak yeterli sermayesi olmadığından Japonya da ki 18000 bisikletçi dükkanını tek tek mektup yazmış. Yeni icadı motoru anlattı. Bu icadın Japonya çok önemli olduğunu bu icat ile Japon ekonomisine tekrar hayat verebileceğini bu konuda ekonomik yardım istedi. 500 tanesi ona istediği sermayeyi verebileceğini söyledi.

Ürettiği motorlar çok ağır ve kocamandı bunun üzerine son kez küçük bir değişiklik yaparak adını  “süper cup“ koyduğu küçük motorları üretti.

Sonrasında motorlu bisikletleri Avrupa’ya ve Amerika’ya ihraç etti.

Bu gün Honda şirketi ABD ve Japonya da 100.000 kişinin çalıştığı dünyanın en önemli şirketine sahiptir.

Bütün olumsuzluklara rağmen başarıya ulaşmaya sunulabilecek en güzel örneklerden biri.

Bazen yapmak istediklerimizi yapamadığımızın nedenlerini sıralarız aslın da yeteri kadar istememişiz demek ki eğer kararlı olabilirse insan bütün olumsuzlukları bir şekilde aşmanın yolunu bulur.Bazen başlangıçta düşün düğü yoldan gitmez ama farklı yollardan da olsa hedefine ulaşır .

Birçok mucize bütün umutların söndüğü anda gerçekleşmiştir.