Hafıza Teknikleri

HAFIZA TEKNİKLERİ

Çoğumuzun önemli bir sorunudur hızlı unutmak. Özellikle öğrenciler için çalışılan bilgilerin unutulması başarılarını düşürür, tekrar tekrar aynı şeylere çalışmak zorunda kalınması zaman kaybına neden olur. Bu nedenle hafıza tekniklerini kullanmak öğrencilerin başarılarını artırdığı gibi bir konuya birden fazla zamanda çalışılmasına gerek kalmayacak.

Öğrenmenin daha kalıcı olması için öğrenirken, beynimizin iki lobunu da işin içine katmalıyız.

Çoğumuz öğrenirken sadece sol lobumuzu kullanarak öğreniriz. Bu da verimli öğrenmeyi engeller. Nasıl ki bir insanın dengede durabilmesi için iki bacağına ihtiyaç duyuyorsa, öğrenmek için de beynimizin iki tarafını işe kattığımızda öğrenmemiz daha kalıcı olur.

Sağ beyin resimler renkler ile zihinsel canlandırma yolu ile öğrenir. Öğrenme sırasın da sağ lobu işe katmak demek bilginin zihnimizde resmetmemizi sağlar. Örneğin bir film seyrediyoruz filimdeki sözleri sol lobuna görüntüler ise, sağ lobuna işlenir. Bu sebeple izlediğimiz bir filmi çok daha iyi hatırlarız. Kitap okurken de eğer zihnimizde canlandırma yaparsak kitabı çok daha iyi hatırlarız.

Zihin Haritaları
Zihin Haritaları

Öğrendiğimiz bilginin kalıcı olması kullanabileceğimiz hafıza tekniklerini tanıyacak olursak;

BAĞLAMA TEKNİĞİ

Bu metotta öğrenilen bilginin sırayla öğrenilmesi hafızaya alınması gerekiyorsa, bu teknik bilginin sırasıyla öğrenilmesini kolayca hatırlanmasını sağlar. Bu metot uygulanırken iki basamak kullanılır:

1) Listelenen bilgilerin her maddesinin görsel şekli oluşturulur

2) Her maddenin görsel şekli  ile bir sonraki madde arasında bağlantı kurulur.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Ege bölgesinin tarım ürünlerini öğreniyorsunuz diyelim. Buradaki ürün adlarının içinde geçtiği bir hikaye yaratabilirsiniz. Bu hikaye biraz olağan dışı olursa akılda kalır. Akşam Ege denizinin kenarında incir yerken birden zeytin ağacındaki kediyi gördünüz, kediyi kovalarken üzüm bağına girdiniz, bağda yere atılmış sigaraları gördünüz sigaraların tütünleri dışarıya çıkmıştı gibi.

Bu hikaye ile  Ege bölgesinin ürünleri kısa zamanda öğrenilir ve unutulmaz. Sizde değişik konularda bu şekilde hikayeler uydurabilirsiniz. Hikayelerin akılda kalması için biraz hayal ürünü kullanılması hatırlanmayı kolaylaştırır. Olağan dışı şeyler daha rahat hatırlanır.

YERLEŞİM METODU

Bu metotla hafızaya alınmak istenen bilgilerin öğrenilmesi gereken, sıraya göre öğrenilmesi gerektiğinde kullanılır. Bu metot uygulanırken iki basamak kullanılır:

1) Llistelenen bilgilerin her maddesine bir şekil eşleştirilir.

2) Her maddenin şekli ile diğer madde arasında bir ilişki kurulur.

Bunu bir örnekle açıklayalım : Kurtuluş savaşında batı cephesindeki savaşları sırsıyla öğrenmek istiyorsunuz. Evinizden çıkıyorsunuz İnönü mahallesindeki Kütahya Eskişehir adındaki bakkala girdiniz, okul için simit aldınız, bir de Sakarya marka gazoz yolda giderken, başkomutan dediğiniz, arkadaşınızla karşılaştınız, gibi her gün kullandığınız, yol cadde okul ve evinizde ki belli noktalara bilgileri yerleştirebilir, bunları hikayeleştirebiliriz.

AKROSTİŞ METODU

Akrostiş metodu hafızaya almak istediğimiz, kelimelerin genellikle baş harfleri ile anlamlı bir kelime yada cümle kurulur. Bu metot diğerlerine göre daha yaygın kullanılır.

Buna örnek verecek olursak :

Marmara bölgesinin gölleri

Manyas

Ulubat

Sapanca                 MUSTİ

Terkoz

İznik

Osmanlılar da duraklama dönemi savaşları

Venedik

Avusturya

Rusya                         VARİL

İran

Lehistan

Öğrenci koçluğu sertifika programımız hakkında daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.