GÜVEN ETKİLİ İLETİŞİMİN ANAHTARIDIR

Karşılıklı anlaşma ve anlayış çok çabuk kazanılır ve çabukta kaybedilir. Güven kazanma ise zaman alabilir.  Ancak uzun zamanda güvenini kazandığımız, birinin güvenini bazen çok kısa zamanda kaybederiz. Aynı güveni tekrara kazanmak ise, çok zor çoğu zaman ise imkansız olabilir. Karşınızdaki bireyin güvenini kazanmak, için ilk önce  bazı temel özellikleri göstermenizde fayda vardır.

Bunlar;

• Kendiniz olun. Ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun. Gerçekte olmadığınız biri gibi yada hissetmediğiniz bir şeyi, hissediyormuş gibi davranmayın. Hiç kimse dört dörtlük mükemmel olmayabilir. Ancak eğer kendimizin olumlu yada  olumsuz, her şeyini kabul etmek ve her yönümüzle barışık olmak, samimi ve doğal davranmamızı sağlar.     

• Samimi Olun. Karşımızda ki kişilerle konuşurken, samimi ve içten davranışlarımız, karşımızdakine güven verir. Sahte davranışlar iletişimlerimizde güveni yok eder.

• Sözünüzün arkasında durun. Bir şeyi yapacağınızı söylediğiniz zaman onu mutlaka yapın. Eğer her şeye rağmen yapamıyorsanız bunun mutlaka açıklayıcı bir nedeni olsun. Verdiğiniz sözleri yerine getirmemek sözlerimizin güvenilirliğini yok eder. Eğer bir şeyi yapamayacaksak bu konuda söz vermemek daha iyidir.

 • Dürüst olun, karşınızda ki kişi ile ilgili dürüst olmak, onunla ilgili görüşlerinizi doğru ifade etmek, ilişkilerde güveni destekleyen en önemli unsurdur.  Bir çok dostluk o kişi hakkında, yüzüne söylemediğiniz, düşünceleri başkalarına söylediğiniz ve bu söylediklerinizin, o kişi tarafından öğrenilmesi, sonucu biter. Bu davranış, ilişkilerdeki güveni zedeler. Bunun yerine, bu görüşlerinizi ya da eleştirilerinizi ,direk olarak o kişiye uygun bir dille söylemek çok daha iyi sonuçlar doğurur.

 • Tutarlı olun. Tutarlılık demek sözleriniz ile eylemlerinizin, birbiri ile uyumlu olması demektir. Tutarlı olursanız, karşınızdakine karışık mesajlar, vermemiş olursunuz. Kendiniz ile ne kadar çelişik olursanız, o kadar çok çatışma yaşarsınız. Duygularımızı kontrol etmek ve davranışlarımızda tutarlı olmak, çevremizde bize olan güveni arttırır. Eğer aynı olaylara, farklı tepkiler veriyorsak, çevremizdekiler bizimle nasıl iletişim kuracağını bilmez tedirginlik yaşar.

 • İlişkilerimizde, çevremizdeki insanlar tarafından, sevilmek ve güvenilir olmak istiyorsak, bu davranışların yanında, ilk önce kendimize güvenimizi sağlamalıyız.  Kendine güvenmeyen insanlar, çevrelerine güven aşılamazlar. İstikrarlı davranmazlar, çok çabuk duyguları tarafından yönetilirler.  Bu da daha fazla hata yapmamıza, neden olur. Çevresiyle iyi iletişim, olanlar yaptıkları işlerde başarılı olur ve hayatlarında mutlu olurlar.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.