GÖZLERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

Hızlı okuma çalışmaları, göz egzersizi yaparak, göz kaslarımızı kuvvetlendirme temeline dayanır. Gözlerimiz özellik olarak mükemmel özelliklere sahiptir. Gözlerimizin nasıl okuduğumuzu incelemeden önce, gözlerimizin özelliklerini inceleyelim.

 • 7 – 8 gr ağırlığındaki bu organımız, 80 metre uzaktaki bir nesneyi tanıyacak ve gece karanlığında 27 km uzaklığındaki mum ışığını fark edecek kadar hassastır.  Gözler göz yuvarlarının içinde, göz kapaklarıyla korunur
 • Gözlerimizin her birinin arkasında, 1-2 metrekaresinde 150 milyon ayrı ışıkalgılayıcı vardır. Bu ışık algılayıcıları bir saniyede milyarlarca ışık enerji birimlerini (foton) işlemden geçirirler.  Kapakları, ortalama bir insan ömürde 300 milyondan daha fazla açılıp kapanır.  Bilim adamlarının araştırmalarına göre, gözlerimizin harika ötesi özelliklerine eş değer bir makine yapabilmek için, 68 milyon dolar harcanması gerektiğini ; bu mekanik gözün ise küçük bir ev büyüklüğünde olabileceğini belirtiyorlar. 
 • Gözlerimiz 10 milyondan fazla rengi ayırt edebilir.
 • Gözümüzün sağlığını tam olarak önemsemiyoruz. Bugün 2 milyar kişinin gözlük kullanmaya ihtiyacı olduğu ancak 600 – 800 milyon kişinin gözlük kullandığı bilinmektedir.  İnsanın 180 derecelik bir görüş açısı var. %2’sini kullanıyoruz.
 • Beyin göz sayesinde dış dünyayı izler.  İnsanın en mükemmel duyu organıdır. ( tam olarak kullanamıyoruz. )
 • Görme merkezi başımızın arka kısmındadır.  Göz görür beyin anlar.
 • Gözlerimiz durduğu zaman okur.
 • Gözlerimizde vücudumuzun diğer parçaları(kol,bacak…v.b.)gibi kaslardan oluşmuş bir organdır. Gözümüz bakış yönünü değiştirmek için altı kas kullanır.

 İç doğru kas ( içe bakış )

Dış doğru kas ( dışa bakış

Üst doğru kas ( yukarıya bakış )

Alt doğru kas ( aşağıya bakış )

Küçük eğik kas ( içe – yukarı bakış )

Büyük eğik kas ( içe aşağıya bakış )

Not : Hızlı okuma eğitiminde bu kasları geliştirmeye yönelik göz hareketleri yapılacaktır. Düzenli çalışmalar sonrasında daha hızlı, daha çevik görebilirsiniz.

Gözlerimiz nasıl okur?

Gözlerimiz soldan sağa doğru, kelimelerin üzerinde küçük sıçramalar yapar, tekrar sıçrar, yine duraklar. Gözlerimiz hareket ediyor, duraklıyorken, bilgi yalnızca durduğu zaman algılanıyor. Gözümüz duraklama esnasında aynı bir dijital fotoğraf makinesi gibi, gördüğün kelimelerin resmini çekip beyne gönderiyor. Beyin de algılıyor.

Okuma hızını geliştiren teknikler temelde üç mantığa dayanır.

 1. Gözün herhangi bir bilgiyi beyne iletme hızı saniyenin üçte bir kadardır, birinci mantığın temeli, bu yöntemin gözün algı becerisini geliştirerek verilerin beyne daha çabuk ulaşmasını sağlamak.
 2. Göz normalde okurken tek bir kelimeye odaklanır. Oysa bir bakışta 3-10 kelimeyi aynı anda görme şansımız var, İkinci mantığın temeli de, bu odaklanma davranışını yerleştirmeyi sağlıyor.
 3. Birde etkin okuma teknikleri dediğimiz metnin doğru noktalarına bakmak,anahtar noktaları bulmak,metnin özünü ve anafikrini daha çabuk yakalamaya yönelik “göz gezdirme,sütun okuma, taramalı okuma yöntemleri” var. Okuma becerisi bu yöntemlerle de desteklenerek geliştiriliyor.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.