Ders Çalışma

ETKİLİ VE VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Etkili ve verimli çalışmanın ilk adımı neden çalıştığını bilerek çalışmaktır. Eğer bir öğrencinin ulaşmak istediği bir hedefi yoksa, çalışmak için de bir nedeni yoktur. Bir başkası istediği için yapılan çalışma ne kadar destek görürse görsün verimli olmaz.

Öğrencinin ilk başta şu sorulara cevap vermesi gerekir.

Neden ders çalışmalısın ?

Çalıştığımda elde edeceğim sonucun benim için önemi nedir ?

Çalışmadığım da alacağım sonuç beni nasıl etkiler ?

Hedefim ne? Hedefime ulaşmak için neler yapmalıyım? Hedefime ulaştığım da hayatım da neler değişir ? Gibi öğrencinin kendisini motive edecek cevaplara ihtiyaç vardır. Öğrenci gerçekten çalışmayı kendi istemeli aksi halde çalışmamasına sebep olarak binlerce sebep bulabilir.

İkinci adım çalışmasını engelleyecek inanç düşünce ve duygulardan kurtulması gerekir.

Çalışmayı engelleyen inançlara örnek vermek gerekirse.

Sınavı kazanmak için çok çalışmama gerek yok azda çalışsam yaparım çünkü ben çok zekiyim. Çok çalışırsam arkadaşlarım bana inek der alay eder, gibi kendini engelleyen inançlardan kurtulması gerekir.

Bazı düşüncelerde çalışmanın önüne engel olur. Mesela televizyondaki program bitsin çalışırım,yemekten sonra ağırlık çöktü hiç canım istemiyor,veya şimdi yorgunum yarı çalışırım gibi erteleyen düşünceler.

Korku, kaygı ve panikte çalışmayı engeller. Aşırı kaygılı bir öğrenci çalışsa da verim alamaz. Panik halinde ise okuduğundan hiçbir şey anlamaz düşünemez.

Verimli çalışmanın üçüncü adımı ise kullanacağımız dildir. Olumlu cümleler motivasyonumuzu arttırır. Örneğin tarih dersini anlamıyorum çalışma istemiyorum yerine tarih dersini çalıştığım da başarılı olabilirim. Anlamadığım konularla ilgili sorular çözebilirsem konuyu daha iyi anlarım gibi motive edecek cümleler söylenmeli.

Verimli çalışmanın dördüncü adımı çalışma ortamını düzenlenmesidir. En ideal çalışma, masada yapılan çalışmadır. Odadaki  ışığın yeterli olması, masanın üzerinde çalışılan dersin harici dikkat dağıtacak herhangi bir şeyin olmaması, odanı ısısının  normal olması gibi faktörlerde çalışma performansını artırıcı bir etki sağlar.

Beşinci adım ise planlı çalışma konusudur .

Her gün çalışma saatleri önceden belirtilmeli. Çalışma saatlerinin her gün aynı olması konsantrasyonu  arttıracaktır. Çalışma süreleri 45- 50 dakikayı geçmemeli 10 dakika aradan sonra tekrara 45-50  dakika ders çalışılmalı . Mola vermeden yapılacak çalışmalar çalışma performansını düşürecektir . Zorlandığımız dersleri önce bize kolay gelen dersleri daha sonra çalışmalıyız. Böylelikle zihnimiz dinçken bize zor gelen dersleri daha kolay anlarız. Her gün hangi derse ne zaman çalışacağımızın planlamasını önceden yapmalıyız. Çalışmaya başlamadan önce hangi konuya çalışılacağına karar vererek çalışmayla herhangi bir derse gelişi güzel çalışmak arasında veri olarak çok fark vardır. İlkinde beyin karar verilen konuyu öğrenmek için şartlanır, konu daha rahat kavranır.

Yapacağımız düzenli tekrarlar öğrendiğimiz bilgileri unutmamamızı sağlayacaktır. Her gün o gün okulda işlenen konular mutlaka eve gelince tekrar edilmesi öğrenmenin kalıcı olması için çok önemlidir.

Başta koyduğumuz hedeflerden vazgeçmeden çalışırsak sonunda istediğimiz yerde olmamamız için hiç bir sebep yoktur. Unutmamak lazım ki

Mermeri delen suyun gücü değil sürekliliğidir…….