Ergen ile İletişim

Çocuğu ergenlik çağına gelen, bir çok kişiden çeşitli yakınmalar duymuşsunuzdur.

bizimle hiç konuşmuyor

çok sinirli her şeye bağırıyor

iyice içine kapandı sık sık ağlıyor nedenini söylemiyor

hiç ders çalışmıyor aklı fikrş arkadaşlarında

sürekli aynanın karşısında bütün gün kıyafet değiştiriyor

Yukarıdaki cümlelerin bir yada, birkaçını çok yakınınızda duymuşsunuzdur yada söylemişsinizdir.

Bu konuda kısa bir anım var, sizinle paylaşmak istiyorum. Belki anlatacaklarımı daha iyi açıklar. Büyük kızımın lisesinde veliler için düzenlenen bir seminere katılmıştım.

Semineri yapan kişinin ismini unuttum ama sözlerini çok net hatırlıyorum. Ogün ergenlerin özelliklerini anlatmıştı. Bir an kızımı çok yakından tanıdığımı düşündüm. Anlattığı her özellik kızımı anlatıyordu. Orada o kadar veli varken, bu anlattıklarının sadece beni ilgilendirmesi olamayacağına göre, demek ki ergenler aynı davranış özeliklerini gösteriyor diye düşündüm.

Oysa o zamana kadar yaşadığım sorunları sadece ben yaşıyorum diye düşünüyordum. Çözüm yolları arayışı içindeydim. Ancak yaşadığım sorunların genel olduğunu öğrenmeme beni bu konuda biraz rahatlaşmıştı. Artık kızımla iletişim kuraraken, bu sorunları tanımaya ve nasıl davranırsam ona yardım edebileceğim, konusunda kendimi geliştirmeye başladım. Sorunların giderme konusunda da eskiye nazaran oldukça iyi yönde bir mesafe kat ettim. 

İlk önce onu daha çok dinlemeye çalıştım. Dinlerken yargılamamaya ve nasihat vermemeye özen gösterdim. Bölece kızım benim ile daha çok konuşmaya başladı. Ergenle iletişimin ilk kuralı onun sizinnle konuşmasını sağlayın, sizin gözünüzden uzak, kuracağı dünya onun daha çok hata yapmasına neden olacaktır.

Ergen ile İletişim
Ergen ile İletişim

Ancak bunu yaparken, her şeyine müdahale etmekten bahsetmiyorum, sadece onu daha yakından tanıyın. Ondaki değişimi kabul edein onun artık bir çocuk olmadığını kendince belli sınırları olduğunu kabullenmek iletişimi olumlu yönde etkileyecektir. Onda gördüğünüz hataları birlikte değerlendirmeye çalışabilir. Çözüm yolları arayabilirsiniz. Sizin hata dediğinizi o eğer bir hata olarak kabul etmiyorsa, bu hatayı değiştiremezsiniz.  İlk önce bunun bir hata olduğunu kendisinin fark etmesini sağlayın. Sonra hatayı düzeltme yoluna gidin. 

Bu konuda da onun fikirlerine önem verin.

Diyelim çocuğunuz ders çalışmıyor, ona sürekli çalış demek ve bu konuda çeşitli yaptırımlara baş vurmak, sorunu çözmenizden çok daha karmaşık hale getirecektir. O zaman ne yapalım çalışmasın mı diye sorabilirsiniz. Tabi ki bu durumda müdahale etmeliyiz, ancak konuşma dilimiz çok önemli. Mutlaka ben dili kullanmalıyız.

Ders çalışmaması durumunda olabilecekleri düşünmesini ve buradaki yaptığı hatayı fark etmesini sağlayabiliriz. Konu ile ilgili çözüm yollarını birlikte bulabiliriz. Böylelikle daha kolay çözüldüğünü görebiliriz. Ders çalışmasının öncelikle, onun hayatını etkileyeceği bu konu ile ilgili gelecekte yaşanabilecekleri gençle birlikte düşünmek, yaptığı hatayı görmesini sağlayacaktır. Sonrasında bu konunun düzelmesi için aha çok çaba gösterdiğini görürüz.

Bazı ailelerde ergenin her olumsuz davranışına, ergenlikten dolayı yapıldığını kabullendikleri görülüyor. Ancak buradaki ayırma dikkat etmeliyiz. Ergenin duygularının yoğun yaşaması, duygularının iniş çıkış göstermesi, oldukça normaldir. Ancak etrafındaki büyüklere saygısızlık yapması, başkalarına zarar vermesi ya da etrafındaki eşyaları kırıp dökmesi ergenliktir, normaldir denebilecek hareketler değildir.

Bu şekilde aşırı anlayışta genci, çok sıkmak kadar yanlıştır.  Buradaki dengeyi iyi kurmak ve en önemlisi de onlara iyi modeller olmak gencin kendini doğru yönlendirmesin de en önemli unsurdur.

Gençler bizim geleceğimizdir. Onların eniyi şekilde yetişmesi geleceğimiz için çok önemlidir. Anne baba olarak çocuklarımızı yetiştirirken yapacağımız davranışları sorgulamak gerekirse bu konuda uzman destek almak yapabileceğimiz hataları engeller. Aynı zamanda gençlerimize daha çok destek olmamızı sağlar onlarla iletişimimizi geliştirir.