EN FAZLA YAPILAN OKUMA HATALARI

Okuma sırasında bir çok hatalar yapılır, bu hatalar okuma hızımızı yavaşlatır.

1) Sesli okuma: En fazla yapılan hatalardandır. Okurken içinizden seslendirmek okumayı yavaşlatır. Genellikle ilkokul döneminde okuma yazma öğretilirken harflerin seslendirmesi de öğretilir bu sebeple sesli okumalar yaptırılır. Ancak daha ileri sınıflarda kitap okunurken sessiz okuma yaptırılmalı ve bu alışkanlık küçük yaşlardan oturmalıdır.

2) Heceleyerek okuma: Yine ilkokul düzeyindeki öğrencilerde çok görülen hatalardandır. Okumanın akıcı olması için bolca kitap okunması yapılmalıdır. Heceleyerek okuyan bir öğrenci kendi okuduğundan bir şey anlamaz. Mutlaka her öğrencinin başarılı olabilmesi için akıcı okuması şarttır. Bu nedenle hızlı okuma çalışmalarının ilkokul düzeyinde yapılması öğrencilere büyük yardım sağlayacaktır.

3) Kelimeler altında parmak yada kalem gezdirme : Okuma yaparken elinizde hç bir şey bulunmamalıdır. Kalem yada parmak gezdirme okumayı yavaşlatır.  Bu alışkanlıktan kurtulmak için kitap okurken kitabı iki elinizle tutabilirsiniz.

4) Geriye dönme: Okuma hataları arasında sesli okumadan sonra en sık yapılan hatalardandır.geriye dönmenin ikisebebi vardır birincisi anlamadığını düşünmek ikincisi konsantrasyon eksikliği.  Fakat geraksiz bir eylemdir. Kelimelerin ve harflerin tamamını okumak zorunda değilsiniz. Harf eksiği ve kelime eksiği oln bir metni okuduğunuzda kolaylıkla anlarsınız önemli olan bütüne hakim olmaktır. Örneğin aşağıdaki metini okuduğumuzda anlarız.

Bir İngiliz üniverstisinde ypalaın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brincii ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyş. Ardakai hfraliren srısaı krıaşk oslada ouknyuorumş. Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btün oalark oykuorumuşz. Yukarıdaki metni rahatlıkla okudunuz değil mi? Şimdi bazı kelimeleri çıkaralım. ( duraksamadan okuyunuz) Bir ignliiz üvnseritsinede ypalaın ………… gröe, kleimleirn hrfalreiinn ………. srıdaa yzalıdkılraı ……… dğeliimş. Öenlmi o… brincii ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyş. Ardakai hfraliren ……. krıaşk oslada ouknyuorumş. Çnükü kleimlrei …….. hraf dğeil bri btün oalark oykuorumuşz. Yukarıdaki cümleyi de muhtemelen okudunuz ve anladınız. Bu yüzden artık geri dönmekten artık vazgeçin

5) Konsantrasyon eksikliği: Eğer okumayapmayı planlıyorsanız bu işi başka işlerin arasına sıkıştırmayın.  Bir yandan televizyon izlerken bir yandan kitap okuyamazsınız.

6) Anlayamayacağınız korkusu : Hızlı okuyan bu düşüncenin tamtersi hızlı anlar. Bu yapılan araştırmalarla sabittir.

7) Okuma yapılacak ortamın sessiz olması: Okuma yapılacak ortamın fiziki şartlarının uygun olması okuduğumuza çok daha iyi odaklanmasını sağlar. Ortamda dikkatimizi dağıtacak ve ilginizi çekecek uyaranlar varsa  okuduğumuza konsantre olamayız.

8) Hızlı okumaya karşı önyargılar: Bu konudaki önyargılar yine hızlı okumamız önündeki en büyük engeldir.

“ben keyif için okumak istiyorum. Sevdiğim yazarın romanını doya doya okumak istiyorum ne diye hızlı okuyayım hızlı okuyunca keyif alamıyorum” hızlı okumyı denemediğiniz için hızlı okuduğunuzda anlamayacağınızı düşünür ve keyif almayacağımıza karar vermişizdir aslında. Aslında hızlı okumayı öğrendiğinizde okuduğunuz kitaptan çokdaha fazla zevk alırsınız.

“hızlı okursam okuduğumu anlama” hızlı okumanın önündeki en önemli ön yargıdır. Aslında hızlı okuduğumuzda beyin ve göz çok daha koordineli çalışır ve okuduğumuzu çokdaha iyi anlarız. Beynimiz dakikada 1000 kelime anlayabilecek kapasitededir . Biz bu kapasitenin sadece 200 kelimesini kullanırsak aradaki boşlukta beyin başka şeyler düşünür. Böylelikle dikkatimiz dağılır.  Araba kullanırken dikkatimiz saatte 20 km hızla gidersek mi daha fazladır yoksa 180 km hızla giderken mi?

“hızlı okuma yetenek gerektirir” hızlı okuma için yeteneğe ihtiyaç yoktur.  Hızlı okuma egzersizleri ile  geliştirebileceğimiz bir özelliktir.

9) Hedefsizlik : Hızlı okumak için yeteri kadar nedeniniz yoksa bu konuda çalışmasınız. O yüzden hızlı okuma  çalışmalarına başlamadan önce neden hızlı okumanız gerekli nedenler sıralayın ve çalışmaları yaptığınız sürede bu sebepleriniz görebileceğiniz yere asın. Çok daha motive olursunuz. Yaptığınız sonuçlar çok daha verimli olur.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.