EĞİTİM İLETİŞİMLE BAŞLAR

İletişim, en az iki kişi arasındaki duygu ve bilgi paylaşımıdır. İnsanlık tarihinin başlangıcın dan itibaren insanlar bir şekilde birbirleri ile iletişim kurmuşlar.  Jest ve mimiklerle başlayan iletişim sözlü olarak ve birçok araç kullanarak devam etmiş. Günümüzde ise iletişim sınırları genişlemiş dünyanın her yeri ile iletişim kurmak mümkün hale geldi. Artık bütün dünyadaki haberler bilgi kaynakları ve insanlara elimizdeki araçlarla ulaşmamız saniyeler için de mümkün.

Böyle bir teknoloji çağında, eğitimde de iletişimin yeri büyük. Örgün eğitimi farklı kılan buradaki iletişimdir.

Okula ayak bastığın an iletişim başlar.  Etrafını öğrenciler sarar her birinin size diyecekleri farklıdır.  Ama hepsi sizden bir cevap bir tebessüm bekler.  Siz ne kadar sevecen davranırsanız güne o kadar sevgiyle başlarsınız.

Derse girdiğiniz anda günaydın deyişinizde ki enerji geçer. Öğrencilere siz ne kadar mutlu ve sevecen bir günaydınla derse başlarsanız, ders o kadar güzel ve o kadar enerji dolu geçer.

Düşünün, siz öğrencisiniz ve öğretmeni bekliyorsunuz. Nasıl bir öğretmenle derse başlamak istersiniz ? “Günaydın bu gün çok güzel bir gün sizde çok güzel görünüyorsunuz ” diye başlayan bir öğretmenle mi?  Yoksa “günaydın” deyip masasına oturan bir öğretmenle mi?

Eminim daha güler yüzlü ve sevecen olan öğretmenle derse başlamak, çoğu öğrencinin tercihi olacaktır.

İletişim kurduğunuz insanları bir düşünün genellikle anlaştığımız, kişiler bizi anlayan ve ortak yanlarımızın fazla olduğu kişilerdir. Ortak yönlerinizin fazla olduğu kişilerle, mutlu olduğumuz olaylarla kaygı ve korkularımızın aynı olduğunu görürüsünüz.

Öğretmen olarak öğrencilerle de aynı dili konuşmalıyız.

Diyelim ki, çalıştığımız okul bir köy okulu ve öğrencilerin aileleri çoğu hayvancılık yapıyor, orada ki öğrencilerle iletişim kurabilmek için, siz de hayvancılıkla ilgili bilgili olmak zorundasınız.  Onlarla zaman zaman  bu konuda muhabbet etmeniz öğrencilerle daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır.  Çünkü ortak dili konuşmak insanları yakınlaştırır. 

Diyelim ki,  okulunuzun bulunduğu çevre  daha çok tarımla uğraşıyor, orada hangi ürün yetiştiriliyorsa o ürün ile ilgili sizin de bir fikriniz olmalı. Ara ara bu konuda da öğrencilerle sohbet etmelisiniz

Son çalıştığım yerde, öğrencilerin ailelerinin çoğu bağcılıkla uğraşıyordu. Orada Eylül ayların da yağmurları pek sevmezlerdi. Üüzümler sergide kuruması için serilir.  Yağan yağmur sergideki üzümlerin ıslanmasına sebep olur. Üzümleri kurumamışsa yağmur ürünün kalitesini bozar.  Böyle günlerde ”üzümleri sergi de olan var mı ?” diye sorardım. Sınıfta derslerde hiç konuşmayan çocukların dahi bir şeyler söylemek için çabaladıklarını görürdüm. Çünkü onların kaygılarını paylaştığımı gören öğrenciler bu konuda kendilerine yakın hissederler bir şeyler paylaşmak isterlerdi. Kendilerine yakın hissettikleri öğretmenlerin dersi de en çok çalıştıkları başarmak için uğraştıkları ders olur.

Eğitim ve İletişim
Eğitim ve İletişim

Eğer büyük bir ilde öğretmenlik yapıyorsunuz öğrencilerin bir çoğunun ailesi ekonomik durumu yüksek ise o zaman sizde onların dünyasın da olmak için oymadıkları bilgisayar oyunları sosyal medyada gündem olan konuları ve gittikleri mekanları bilmeli sırası geldiğin de bu konularla ilgili sohbet etmelisiniz. Çünkü onların dünyasına girebilmek için onların dünyasını bilmelisiniz o zaman sizi kendilerine yakın hissederler sizinle iletişime girerler.

Size kendilerini açarlar ve onların içini görür onların dünyalarına dokunabilirsiniz.

Bu öğretmenliği özel kılan en önemli şeydir. Öğretmen sadece ders anlatma olarak görevini tanımlarsa dijital ortam da yapılan derslerden hiçbir farkı kalmaz. Okulları özel kılan oradaki iletişimdir ve öğrencilerin sosyalleşmesidir.

Başını okşadığınız bir çocuk için bundan daha gurur verici bir şey yoktur. Ya da düştüğün de öğretmeni tarafından kaldırılan bir öğrencinin hissettiği acı hemen geçer. Sırtını sıvazlayıp aferin seninle gurur duyuyorum cümlesi o öğrencini hayatında ki yeri çok özeldir.

Bunlar gibi bir çok cümledir öğrencilerin hayatına ışık tutan.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.