Ebeveyn Koçluğu

EBEVEYN KOÇLUĞU İLE ÇOCUKLARINIZLA İLETİŞİMDE FARK YARATIN

Her anne baba çocuğunu çok sever. Onu en güzel şekilde yetiştirmek, elinden gelen en iyi şartlarda büyümesini ister.

Ancak çocuklar ergenlik çağına geldiğinde onlarla iletişim de biraz zorluk çekilir. Sanki aynı dili konuşamaz hale gelinir. Birden çocuklarımızın değiştiğini düşünür onları  bizim istediğimiz hale sokabilmek için bazen onlara baskı kurarız, yada iletişim kurmaz aramızdaki uzaklığı iyice arttırırız.

Ergenler bu dönemde çocukluktan çıkıp büyümeye çalıştıklarından bunu herkese göstemek ispat etmek ister. Artık çocuk değillerdir bunu etrafındaki herkesin bilmesi gerekir bunu göstermek için ya her şeye itiraz eder ya da tamamen içine kapanır. Anne ve babasıyla iletişim kurmaktan kaçar sadece arkadaşları ile özelini paylaşır. Aarkadaş çevresinde kabul görmek için ders çalışmaz, arkadaş çevresinin davranışlarını taklit eder bir çok kötü alışkanlığa da (sigara içki gibi) genellikle bu yüzden başlar.

İşler işçinden çıkılmaz hale dönmeden, ilk önce onları bir birey olarak kabul edip onlarla iletişimimizi, daha iyi hale getirmek için onlara şart koşan emir veren yada baskı içerikli cümlelerden uzak durmalıyız.

Şimdi sizlere ergenlerle daha iyi iletişim kurabilmemizi sağlayacak cümle kalıplarına örnekler vermek istiyorum.

Yapabilir misin? Yapamaz mısın?

Bu soru karşınızdakine seçme hakkı verir. Ondan yapmasını istediğiniz bir işi onun da isteğiyle yapmasını sağlar. Bunun yerine kullanılacak emir kipleri onlara baskı gibi gelir yapabilecek olmalarına rağmen yapmak istemezler.

Yapabilirsin değil mi?

Emir kelimesini yumuşatır. Rica cümlesi haline getirir. Değil mi  sözcüğü her ne kadar  soru olsa da, cümlenin sonunda soru vurgusu yapmak ve zorunda değilsin iması oluşturur. 

Yaptığında ne kadar hoşuna gidecek göreceksin

Burada o işi yapmanın yanın da onun da hoşuna gideceği vurgusu yapılmaktadır.

Yapabilirsin çünkü…..

Bir şeyi neden yapılacağını mantıklı bir açıklama getirerek açıklamak. Konuya olan itirazları azaltacaktır. Ergenler inanmadıkları doğruluğuna inanmadıkları bir şeyi yapmak istemezler. Mutlaka kendilerini ikna olacakları bir açıklama isterler bu sebeple anlamsız çokta gerekli olmayan durumlarda onları zorlamak arada gerginliğin armasına neden olur.

Tercih sunma

Örneğin kızım eve saat 8 değil mi? gelmek istersin yoksa 9 damı ? Böylelikle geleceğe saate kendi karar verdiğini düşünür.

Size bir sorununu anlattığın da onu sonuna kadar dinleyin yargılamayın, Yaptığının gelecekteki sonuçlarını düşünmesini sağlayın, böylelikle doğru olan sonucu çok daha rahat bulabilecektir.

Onun sorunlarını küçümsemek alay etmek uzun uzun nasihat vermek onları bizden uzaklaştırır. Kendi içlerine kapanmalarını sağlar. Sonrada onlarla İletişim kuramıyoruz diye dertleniriz

Sevgi dili en etkili dildir. Her zaman onların değerli olduklarını hatırlatmak ve onları sevdiğimizi söylemek onlarla iyi iletişim kurmanın olmazsa olmazıdır.

Ergenlik dönemin de ailesi ile iyi iletişim kuran gençler sorunlarını çok daha rahat aşar güçlü ve kendine güvenen bireyler olarak toluma girer.