Başarıya Ulaşmanın Dört Altın Kuralı

Ulaşmak İstediğiniz Hedefi Bilmek

Ne istediğini bilmek. Öncelikle ne istediğinizi bilmelisiniz. Her durumda elde etmek istediğiniz sonucu açıkça belirleyin. Bu karar verme ve hedef belirleme aşamasıdır. Ne istemediğinize değil ne istediğinize odaklanın. Başarılı bir insan ne istediğini bilir. Başarılı insanı başkalarından ayıran özellik budur. İnsanın içindeki doğal hedefe ulaşma eğilimi çok büyük bir potansiyeldir. Bunun harekete geçirilmesi ve bilinçli kullanımı gerekir. Buna istek duyulması ve hatta adanılması gerekir.

Farkında ve uyanık olun

 ( Duyusal Keskinlik) Duyusal keskinlik; kişinin duyusal güçlerini kullanması yani görme, işitme, hissetme, koku alma ve tat alma duyularından yararlanması, kişinin hedefine ulaşmasında son derece  önemlidir. Kişinin görsel, işitsel ve dokunsal sistemleri; kişiye bu konuda çok yardımcı olur. Biz buna “duyusal keskinlik” diyoruz. Hedef ulaştığınızı veya uzaklaştığınızı anlamak için kendinize ve başkalarına karşı yeterli duyusal keskinliğe sahip olun.

Yeterli Esneklik Gösterin

 Denemeler sonuç vermez ise başka yolları denemek gerekir. Çünkü NLP’de her zaman başka bir seçenek daha vardır. O yüzden esnek tutum sergilemeliyiz. Sonucu elde edinceye kadar davranışınızı değiştirebilmek için gereklidir. Eğer ilk etapta başaramadıysanız, farklı bir şey deneyin ! Bazen buda yaratıcı düşünceye sahip olmanızı gerektirir.

Eyleme Geçmek Unutmayın

 Yola çıkmazsanız asla hedefe ulaşamazsınız. İstediğiniz şeylere ulaşmanızı sağlayacağını düşündüğünüz şeyleri yapın. Hemen harekete geçmek-Girişken olmak gerekir. Eylem olmadan sonuç alamayız