BAŞARIYA ULAŞMA YOLLARI

Öğrenci koçluğu çalışmalarında, öğrenci ile çalışmalarımızın temelini öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygun hedef belirlemek oluşturur.

Hedefi belirlemek için aşağıdaki soruları cevaplandırırız;

*Ne olmasını istiyorsun?

*Nasıl biri olmak istiyorsun?

*Nelere sahip olmak istiyorsun?

*Hayatında neler değişirse daha mutlu olursun?

*Başarılı olmak için nelere ihtiyacın var?

Olmak istediğimiz, yeni gerçekliğimizi varmak istediğimiz ,hedefimizi B noktası olarak adlandırıyoruz. Hedefimizi net ve açık bir şekilde belirtiyoruz.

Bir dosya kağıdını ikiye bölüyoruz.  Bir tarafına mevcut durumumuzu  A noktası olarak adlandırıyoruz. Bu konuyla ilgili on bulunduğumuz noktada ki özelliklerimizi ve elimizde olan imkanlarımızı yazıyoruz. Kağıdın ikinci tarafına hedefimizi hayatımızda neleri değiştirmek istediklerimizi yazıyoruz.

BAŞARIYA ULAŞMA YOLLARI
BAŞARIYA ULAŞMA YOLLARI

İlk olarak var olan mevcut durumumuzu detaylandırıyoruz. Örneğin hedef  üniversite sınavında ilk on bine girmek olsun.

Bu hedefi planlarken, o an mevcut durumumuzu belirlerken ders ders değerlendirme yapıyoruz. Mesala sayısal bir hedefimiz varsa, sayısal derslerimizi konu konu değerlendiriyoruz. Hedefe ulaşmak için neye ihtiyacımız var? Hedefimizden ne kadar uzaktayız ? Kalan zamanımızı nasıl değerlendirirsek hedefimize ulaşabiliriz ? sorularını cevaplayarak, sınava kalan zamanımızı gün hafta ve ay olarak planlıyoruz.

Çalışmaların başarıya ulaşması için plan yapmak tabiî ki yeterli değil. Çünkü çalışma isteğini sürekli canlı tutabilmek, hedefe odaklanmak için öğrenciyi motive edecek çalışmalar yapıyoruz.

Bunları en başında hedef panosu hazırlamak ve bu panoyu öğrencinin yatağında görebileceği, bir yere asmasını istiyorum. Burada hedefi ifade eden yazılar ya da resimler yerleştirerek pano hazırlanabilir.  Her gün bu hedefi hayal ederek sanki olmuş gibi düşünmesi ve başarıya ulaştığındaki heyecanı hissetmesinin, öğrenci motivasyonunda büyük payı vardır.Çünkü yapılan bu canlandırmalar, öğrencileri ders çalışma konusunda daha çok istekli hale getirir. Neden ders çalıştıklarının farkına varır hedefine odaklanır.

Yine başarı için kaygı ve stresten uzaklaşılması gerekir. Her gün on dakika yapılan, nefes egzersizleri öğrencinin stresini kontrol altına alması, çalışmayı engelleyen baskıyı ortadan kaldırır. Nefes egzersizleri için;

Rahat dik bir şekilde oturulur

Derin nefesler alınıp yavaş yavaş nefes alınıp bırakılır

Vücudumuzu ve kaslarımızı serbest bırakıyoruz

Zihnimizi mümkün olduğu kadar hiç bir şey düşünmeden rahatlamasını sağlıyoruz

Bu çalışmayı günde 10 dakika yapılması, öğrenciler üzerinde ki stresi azatlığı gibi zihnin dinlenmesini de sağlıyor.

Başarıya ulaşmak bir yolculuktur. Bütün çalışmaların sürekli olması ve düzenli olması en önemli unsurlardandır. Yapılan çalışmalar ne kadar düzenli ve sürekli ise hedefe ulaşmak o kadar kolay olacaktır.

Yapılan çalışmaların ve ulaşılan hedeflerin haftalık ve günlük olarak değerlendirilmesi, yine başarıda payı büyüktür. Olabilecek engelleri önceden fark etmemizi sağlar. Bu engelleri zamanın da ortadan kaldırılarak, hedefe ulaşma daha kolay hale gelir.

Başarılı olabilmek, için ne kadar emek harcanıyorsa başarı o kadar yüksek oluyor. Hedefimizi ne kadar çok istiyorsak, bu yolda harcayacağımız emek bize zor gelmez. Bbu felsefe ile çıkılan yolda ise başarısızlık diye bir şey olmaz.

Bu konuda ki çalışmalarımda tecrübeme güveniyorum.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.