BAŞARIYA GÖTÜREN AİLELERİN ORTAK NOKTALARI

Her anne baba çocuğunu çok sever. Ancak çocuk yetiştirmek oldukça zor uzun soluklu bir iştir.  Net bir formülü olmamakla birlikte çocuk yetiştirirken ortak doğrular denebilecek bazı noktalar vardır. Çocukların okullarda aldıkları eğitim ne kadar mükemmel olursa olsun aile hayatında desteklenmeyen sorunlarını çözemeyen bir çocuk akademik anlamda çok başarı gösteremez. Çocuklarımızın  başarılı olmasın da onlara ebeveyn olarak yapabileceğimiz destekler nelerdir? Kısaca bakacak olursak şöyle sıralayabiliriz.

  1. Çocuğumuza mutlaka gün içinde zaman ayırmalıyız.  Bu ayıracağımız zaman sadece onunla olacağımız bir zaman dilimi olmalı. Televizyon seyrederken ya da herhangi bir işle meşgulken baştan savma bir şekilde olmamalı.
  2. Çocuğumuzun öğretmenleri ile sık sık görüşerek okulda var olabilecek aksaklıkları önceden önüne geçilmelidir.  Derslerin de yaşadığı sorunlarını yargısız olarak dinleyerek birlikte çözüm yolları üretin. Birlikte kitap okumanız onda okuma alışkanlığının gelişmesinde çok etkili olacaktır.
  3. Çocuğunuzla yaptığınız yürüyüşle geziler veya  bir yerde oturup bir şeyler yiyebilir baş başa yapacağınız bu etkinliklerde onunla çok daha sıkı bir bağ kurabilirsiniz. Ortak zevklerinizi bulup bu konularda birlikte faaliyetler yapmak çocuğunuzla iletişiminizin artmasın da büyük katkı sağlayacaktır.
  4. Çocuğunuza makul ve mantıklı sınırlar koyun. Koyduğunuz sınırları mutlaka sebebini açıklayın.  Bu konuda onların da görüşlerini dinleyin. Koyduğunuz sınırlarda tutarlı olun.  Bir defa izin verdiğiniz bir şeyi daha sonra yasaklaması yada tam tersi onlarda size olan güveni sarsacaktır.
  5. Bilgisayar kullanımı cep telefonu  kullanımını belli bir sınır getirilmesi. Boş zamanlarını bilgisayar ya da telefon yerine çeşitli sosyal faaliyetler veya güzel sanatlar alanlarındaki çalışmalar onları başarı anlamında daha iyi motive edecektir.bu konularda ona örnek olmak bu alanda koyduğumuz sınırların daha çok  uygulanmasına sebep olacaktır
  6. Sağlık problemleri ile ilgilenmeli bu konuda da ihmalci davranılmamalıdır.  Sağlık problemi olan bir çocuk ise tedavisi sırasında ailesinden aldığı destek onu çok daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.  Sağlık problemlerinin fazla abartılması veya önemsenmemesi bu problemlerin farklı konularda sorun halinde kendini gösterir.
  7. Çocuğunuzun kendine güveni artması ve kişiliğinin gelişmesi için seviyesine uygun sorumluluklar verin.  Bu sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayın. Alacakları görevler onların kendilerine olan güvenini arttırdığı gibi akademik anlamda da sorunlarını çok daha kolay çözmelerini sağlayacaktır.

Her çocuk özeldir onlara ihtiyacı olan ilgi verildiği takdirde ve onların başarılı olması için destek olunduğu takdirde başarı gelecektir.  Ancak  onların hedefleri doğrultusunda başarıya ulaşmalarını beklemek en doğrusudur.  Bize ait hedeflere ulaşmasını başarı olarak adlandırmak onu bazı konularda zorlamak çocukla aramızda sorunlar olarak geri dönecektir. Onlarda da başaramadıklarını düşündürecek kendilerine olan güvenleri sarsılacaktır. Bu nedenle hedef belirlenirken birlikte karar vermek onlara büyük destek sağlayacaktır.

             “Bütün çocuklar özeldir, bütün çocuklar güzeldir.”

                    “Güzel çocuklara, güzel davranışlar yakışır.

Koçluk ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.