Başarısızlık Yoktur

Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece geri bildirim vardır. Deneyimleri başarısızlık çerçevesi yerine öğrenme çerçevesi açısından değerlendirmek daha doğru olur. Eğer kişi her hangi bir konuda başarılı olmuyorsa, bu başarısız olduğu anlamına gelmez. Sadece söz konusu şeyi yapmamanın bir yolunu keşfettiği anlamına gelir. O zaman kişi başarmanın yolunu buluncaya kadar davranışını değiştirmelidir.

Eğer takip ettiğiniz yol işe yaramıyorsa başka bir yol deneyin. Çözüme götüren bir yol mutlaka vardır.

Eğer işler planladığımız gibi gitmiyorsa genellikle başarısız olduğumuzu düşünürüz. Oysa NLP`nin bakış açısına göre , olaylar iyi yada kötü değildir , her şey bir durumdan ibarettir. Çünkü başarısızlık duygusu ve onun yarattığı kendini küçük görme davranışlarımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Başarısızlık kavramı haritanızdan sildiğinizde tüm yeni olasılık kapıları önünüzde açılacaktır. Diğer insanların vazgeçtiği noktada siz devam etmelisiniz. Şöyle bir biyografi size tanıdık geliyor mu?

 Hayatta ne yaparsak yapalım yaptıklarımızın sonuçlarını “Başarısızlık” kelimesi ile nitelersek gerçekten de başarıya ulaşamayız. Bu sebeple, hedeflerimize ulaşmak için izlediğimiz yolda “Başarısızlık” kelimesi yerine “Sonuçlar” kelimesini kullanmayı öğrenmeliyiz. Bu varsayım, bize motivasyonumuzu kesmememiz için çok yardımcı olur. Bu varsayımın anlamı bir nevi olaylara farklı gözle bakmaktır. Klasik bir örnek vardır: Edison 9999 kere denedikten sonra ampulü keşfedemeyince biri sorar “10.000. başarısızlığı da göze alacak mısın?” o da şu cevabı verir: “Ben başarısız olmadım ki! Sadece ampulü keşfetmeyen bir yol daha buldum!” “Başarısızlığa” inanmak beyini zehirlemenin bir yoludur. Çünkü sonuçlarımıza olumsuz baktıkça psikolojimizi ve düşünce şeklimizi “negatif yönde” etkileriz. Hâlbuki olaylara pozitif bakmak tamamen bizim elimizdedir. Bunun için yapacağımız tek şey ise literatürümüzden “Başarısızlık” kelimesini çıkarmaktır. Tıpkı bir düşünürün dediği gibi kişiye en büyük zararı ancak kendisi yapabilir. Bu yüzden biz herkesi pozitif düşünmeye davet ediyoruz.

31 Yaşında iş hayatında başarısızlığa uğradı.

32 Yaşında Meclis seçimlerine girdi ve kaybetti.

34 Yaşında iş hayatında tekrar başarısızlığa uğradı.

35 Yaşındayken sevgilisinin ölümünü yaşadı.

36 Yaşında depresyondaydı.

38 Yaşındayken seçimlere girdi ve kaybetti.

43 Yaşında Kongre seçimlerine girdi ve kaybetti.

46 Yaşında Kongre seçimlerine girdi ve kaybetti.

48 Yaşında Kongre seçimlerine girdi ve kaybetti.

55 Yaşında Senatörlük seçimlerine girdi ve kaybetti.

56 Yaşında başkan yardımcısı olma çabaları sonuçsuz kaldı.

58 Yaşında Senatörlük seçimlerini kaybetti.

60 Yaşında ABD başkanı seçildi. Bu adamın ismi Abraham Lincoln`dur. Yaşamı öğrenme ile beslemeli ve öğrendiklerimizle yaşamı zenginleştirmeliyiz. Yeni öğrenme yolları bulduğumuz kadar, yeni öğrenme gerekçeleri de bulmalıyız kendimize. Ve öğrendiklerimizle yenilikler ve yeni hayatlar başlatmalıyız. Buradaki en önemli husus, başarısızlığın mahkûmiyetine esir olmak yerine, onun şifresini  çözüp özgür olmaktır. Başarısızlıktan ders almaktır.